Żywa archeologia
Festiwal Słowian i Wikingów
Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to wyprawa w czasie do mroków wieków średnich, podczas której poznacie kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich.
Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu. I mimo że islandzka saga to tylko barwne dzieło literackie, nie można wykluczyć że nawiązywała do grupy Skandynawów, którzy wówczas zamieszkiwali wśród Słowian w Wolinie. Tym bardziej, że wydają się to potwierdzać liczne znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w Wolinie.
Coroczny woliński „Festiwal Słowian i Wikingów” odbywa się w czasie wakacji (w tym roku: 31.VII-2.VIII.), przyciągając do Wolina i do skansenu Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów prawie 1,5 tysiąca wojowników, rzemieślników, grajków oraz odtwórców dawnych obrzędów. Zjeżdżają oni z wielu krajów Europy, by nie tylko zaprezentować swoje umiejętności i tradycje, ale też by wymienić się doświadczeniami z innymi grupami popularyzującymi tzw. żywą archeologię.
„Festiwal Słowian i Wikingów” jest olbrzymią wakacyjną atrakcją, przyciągającą kilkadziesiąt tysięcy turystów. Podczas trzech dni festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz potomkowie innych ludów rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, prezentują dawne rzemiosło: lepią garnki, tkają materiały na ubrania, odlewają kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii ze srebra i brązu, kują żelazo, robią kolczugi, szyją buty. Największą atrakcją są jednak bitwy setek wojowników i pływające po Dziwnie repliki słowiańskich i wikinskich łodzi.