Może nie nad morze

Jeziora pośród lasów

Pojezierze Myśliborskie to krain miłośników sportów wodnych oraz wędkarstwa. Liczne wielkie jeziora

Jeziora wielkie i małe, ukryte w lasach i pomiędzy morenowymi wzgórzami lub leżące tuż przy morskim brzegu. Jedne idealnie nadają się do pływania jachtem lub na desce z żaglem, a inne przyciągają wędkarzy i miłośników nurkowania. Niektóre mają własne legendy, krążące od lat wśród okolicznych mieszkańców.

Niemal nad każdym jest jakiś kemping, ośrodek wczasowy lub po prostu gospodarstwo agroturystyczne, które tylko czeka na pragnących odpoczynku od codziennych trosk. Takiej szansy nie można przegapić.

Pojezierze Myśliborskie to kraina miłośników sportów wodnych oraz wędkarstwa. Liczne wielkie jeziora pozwalają na uprawianie żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu czy sportów motorowodnych. Główne jeziora regionu to: Myśliborskie, Lubie, Czółnowskie, Chłop, Golenicko-Dobropolskie, Barlineckie. Dogodnymi szlakami kajakowymi są rzeki Płonia (szczególnie na odcinku od jeziora Miedwie do Szczecina) i Myśla. Urozmaiceniem dla turystów będą myśliborskie imprezy: Biegi „Myśliborska Mila”, Motorowodne Mistrzostwa Świata, Regaty im. Leonida Teligi, Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego, Festiwal Małych Form Teatralnych i Kabaretowych, Barlineckie Lato Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Szachowy o Puchar Ziemi Myśliborskiej, „Myśliborskie Dni Karpiowe”, Międzynarodowe Warsztaty Nurkowe, Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów „SMAK”, turnieje piłki nożnej i tenisa ziemnego, turnieje tańca towarzyskiego i inne.

W południowo-wschodniej części Pomorza Zachodniego leży Pojezierze Wałeckie. Jego stolica – Wałcz – jest wręcz otoczona przez sześć uroczych jezior i kompleksy leśne. I pewnie ze względu na te walory i wyjątkowy klimat wybudowano tutaj ośrodek przygotowań olimpijskich, gdzie trenują polscy sportowcy i gdzie w 1961 r. Zdzisław Krzyszkowiak ustanowił rekord świata w biegu na 3 kilometry z przeszkodami. Wałcz to nie tylko sport i rekreacja, ale też ważne związki z historią. Wszyscy przecież słyszeli o umocnieniach z drugiej wojny światowej, noszących nazwę „Wału Pomorskiego”. Część tego systemu bunkrów, schronów i umocnień – noszących wspólną nazwę „Czapa Hitlera” - odnajdziemy właśnie w Wałczu. I choć od momentu ich powstania minęło ponad 60 lat, a działania wojenne i czas ich nie oszczędzały, to do dziś widać potęgę tych konstrukcji.

Ciągnące się od Drawska po Szczecinek Pojezierze Drawskie to alternatywa dla zatłoczonych Mazur i przepełnionych plaż Bałtyku. Wśród porośniętych lasami morenowych wzgórz kryją się niezliczone jeziora powiązane ze sobą strugami wartkich rzek (m.in. Drawsko, Wielimie, Lubie, Siecino, Pile). Jeziora są rajem dla żeglarzy i wędkarzy, rzeki są atrakcyjnymi szlakami spływów kajakowych. Na turystów czekają pola namiotowe, ośrodki wczasowe, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, dobrze przygotowane trasy do wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych, szlak konny, przystanie kajakowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!