Certyfikaty POT w latach 2003-2008
Najlepsze produkty turystyczne Małopolski
Z przyjemnością informujemy, że w latach 2003-2008 osiem produktów turystycznych Małopolski otrzymało Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszych produktów turystycznych w danych latach oraz jedno Wyróżnienie. Były to: • w 2003 r. - Festiwal Kultury Żydowskiej oraz „W poszukiwaniu skarbu Inków” • w 2004 r. – Festiwal Misteria Paschalia oraz „Podziemna eskapada czyli wycieczka z przygodami” • w 2005 r. – Nocleg w Kopalni Soli Bochnia • w 2006 r. - Park Rowerowy Wierchomla oraz Wyróżnienie – „Odkrywamy Solilandię” • w 2007 r. – Oferta edukacyjno-kulturalna Muzeum Żup Krakowskich i „Tatrzańskie Wici”.
2003: Festiwal Kultury Żydowskiej
Krakowski Kazimierz nazywany jest Jerozolimą Europy. Było to przez kilka stuleci żydowskie centrum religijne, kulturalne i naukowe, w którym synagogi, domy, ulice, zaułki, cmentarze, skrywają świat zarówno materii, jak i żydowskiego ducha.
To właśnie na krakowskim Kazimierzu odbywa się jeden z najciekawszych i największych festiwali żydowskich na świecie, który owego ducha wydobywa. Tworzą go najwybitniejsi przedstawiciele różnych dziedzin kultury i sztuki żydowskiej, głównie z USA, Izraela i innych krajów Europy.
Od 18 lat festiwal stał się miejscem spotkań ludzi z całego świata, zafascynowanych niepowtarzalnym kolorytem kultury tego narodu, odczuwających potrzebą obcowania z nią, poznawania, czerpania z niej twórczych inspiracji i odnajdywania wspólnych wartości. Co roku w czerwcu spotykają się na ulicy Szerokiej Żydzi i nie-Żydzi, by właśnie w tym miejscu, niegdyś dla nich najważniejszym, doświadczyć tego co łączy ponad wszystkim: Pokoju – Szalom.
Zabawie i wzajemnemu poznaniu służą film, taniec, literatura, wystawy, wykłady, spotkania autorskie, warsztaty oraz wszechobecna muzyka. Wystawy i wernisaże pozwalają poznać prace uznanych artystów (m.in. Feliksa Muszyńskiego), spektakle teatralne ukazują bogactwo żydowskiej tradycji (np. „Skrzypek na dachu”), warsztaty uczą tradycyjnego tańca (frejlechs, horas, bulgar), koncerty muzyki klezmerskiej prezentują m.in. unikalne melodie z klasycznych wesel przełomu XIX i XX wieku. Można skosztować tradycyjnej, koszernej kuchni.
W poszukiwaniu skarbu Inków
Legenda głosi, że na Zamku w Niedzicy znajduje się skarb Inków, ukryty przez górala Sebastiana Berzevicza dla swego wnuka Antoniego, domniemanego ostatniego potomka króla Inków Tupaca Amaru.
Biuro Podróży „Trip” z Zakopanego wykorzystało tę legendę dla stworzenia atrakcji turystycznej - gry terenowej, mającej na celu zdjęcie klątwy, którą skarb został obłożony i odnalezienie go. Istotą gry jest pokonanie toru przeszkód, składającego się z zadań zręcznościowych: „Pajęczej sieci” (wspinaczka po siatce), „Wiszącego mostu” (przejście po linie), „Próby bacioka” (przemieszczanie się w powietrzu), wspinaczki skałkowej przy użyciu profesjonalnego sprzętu (uprzęże, lonża, kaski, karabinki), ekstremalnego zjazdu, tzw. tyrolki i pokonania wiszącego mostu z lin i drewna, w stylu Indiany Jonesa. Finałem każdego z zadań jest uzyskanie kolejnych fragmentów pisma Indian Kipu, umiejętność czytania którego przyda się w poszukiwaniu skarbu.
Kolejne zadania terenowe, zaliczane pojazdami, pontonami (rafting Dunajcem) i na piechotę, koncentrują się na trasie Sromowe Niżne – Szczawnica – Niedzica, z gorącym posiłkiem w restauracji Dwór na Polanie Sosny. Odnalezienie inkaskiego testamentu w tajnym schowku, poznanie jego treści dzięki nabytej umiejętności czytania pisma Kipu, gotowość do odczynienia klątwy zbliża wytrwałych do finału: odkrycia skarbu.
- poprzednia
- następna »»