Siła LOT-ów w produktach, siła produktów – w LOT-ach

Mozolne produktów budowanie

Na Mazowszu odbywa się wiele cyklicznych inscenizacji historycznych  więcej »

W czasie, kiedy na Mazowszu realizowany był projekt „Turystyka - Wspólna Sprawa” odnotowano prawdziwy wysyp pomysłów na produkty turystyczne, wokół których powstało część LOT-ów. W regionie działa już osiem LOT-ów, większość bardzo dynamicznie, z dużym sukcesem. Ostatni – LOT „Mazowsze Chopina” został zarejestrowany w sierpniu tego roku.

Mazowsze Chopina

LOT „Mazowsze Chopina” obejmuje Warszawę oraz powiaty sochaczewski i gostyniński, a także Płock. Powstał z Grupy Partnerskiej „Chopin 2010”, którą od początku objął patronatem i wspierał w działaniach Urząd Miejski, a jego siedziba mieści się właśnie w jego budynku, w Sochaczewie. Prezesem LOT-u jest kierownik Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Sochaczewie Jadwiga Orczyk-Miziołek.
Z uwagi na fakt, że w 2010 roku będzie świętowana dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina przed LOT-em stoi nadzwyczaj ważne zadanie – budowa sieciowego produktu turystycznego „Mazowsze Chopina”. Na produkt składają się cztery podprodukty: zwiedzanie miejsc związanych z życiem i twórczością Chopina połączone z koncertami; zwiedzanie zabytków; aktywne formy spędzania czasu; mazowiecki folklor. Podprodukty będą miały charakter komplementarny. Np. pod hasłem „Mazowsze Chopina” promować się będzie nie tylko miejsca związane z Chopinem, ale zwiedzanie będzie połączone z aktywnym wypoczynkiem, poznawaniem przyrody, rozrywką. Promocja odbywać się podczas licznych imprez plenerowych. Są to: „Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą”, „Recitale Chopinowskie – Warszawa – Sanniki – Żelazowa Wola – Brochów”, „Mazowieckie mistrzostwa w mikrolotach”, „Dni Sochaczewa”, „Dni Wisły”, „Niedziela Sannicka”, „Pożegnanie Lata w Iłowie”, „Odpust w Brochowie”.
Działania LOT (a wcześniej Grupy Partnerskiej) wzmacnia Samorząd Województwa oraz MROT. Samorząd organizuje drugą już konferencję na temat przygotowań do Roku Fryderyka Chopina, MROT realizuje dwa projekty dotyczące produktu. W ramach pierwszego zostaną doszkoleni przewodnicy i piloci oprowadzający „Szlakiem Chopina”; celem drugiego jest pomoc w budowaniu produktu turystycznego. Powstanie program jego rozwoju oraz promocji. Zostanie przygotowana strona internetowa, mapa szlaku, będzie wydany folder.
Jest duża szansa, że olbrzymi potencjał, jaki drzemie w miejscu narodzin Kompozytora - Żelazowej Woli, a także w Brochowie, gdzie Chopin był chrzczony (a jego rodzice brali ślub), lokalny potencjał przyrodniczy i kulturowy Sochaczewa został właściwie wykorzystany. Cel ten może zostać osiągnięty dzięki aktywności liderów LOT, pomocy Samorządu Województwa, zaangażowaniu MROT oraz branży turystycznej.
Produkt związany z Fryderykiem Chopinem staje się najważniejszym, wręcz sztandarowym produktem turystycznym Mazowsza (piszemy o tym również w innych artykułach w tym numerze „Aktualności Turystycznych”).
„Strategia rozwoju turystyki” podpowiada, aby Szlak Chopinowski łączył poprzez specjalne oznakowanie ścieżki piesze i rowerowe Warszawy oraz (przez teren Kampinoskiego Parku Narodowego) Żelazowej Woli, Brochowa i Sannik. LOT z pewnością z tej podpowiedzi skorzysta.

LOT nad trzema rzekami i jedną twierdzą

Swoje istnienie mocno zaznacza LOT „Trzech Rzek”, który ledwo powstał w 2007 roku - od razu zdobył I nagrodę za stoisko na targach turystycznych „Lato”. Podobnie jak rok temu, tak i w tegorocznej edycji targów stoisko nowodworskiego LOT cieszyło się dużym zainteresowaniem, przyciągało oryginalnym wystrojem. Atrapa bunkra i ścianka z namalowaną makietą Twierdzy Modlin oraz ubrane w mundury hostessy przyciągały wzrok zwiedzających. Rozdawały one materiały promocyjne przygotowane przez gminy i członków prywatnych LOT, a profesjonalni przewodnicy informowali zainteresowanych o walorach i historii Twierdzy Modlin oraz atrakcjach innych gmin. - Widzimy, że wzrasta zainteresowanie naszym regionem, brakuje natomiast spójnej oferty, dzięki której turysta przyjeżdżając z rodziną mógłby tu spędzić dwa, trzy dni znajdując atrakcje dla każdego z jej członków – podsumowuje Monika Hiszpańska, prezes LOT „Trzech Rzek”.
Partnerstwo w Widłach Trzech Rzek powstało w inicjatywy Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku. Przy zaangażowaniu Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim oraz współpracy okolicznych gmin i organizacji pozarządowych możliwe stało się w 2004 roku złożenie wniosku o realizację projektu. Został on powołany do życia dzięki Inicjatywie Wspólnotowej EQUAL, której podstawą aktywności jest stworzenie większej liczby miejsc pracy. Kolejnym krokiem było utworzenie LOT-u „Trzech Rzek” z bogatym planem działania. Grupa i LOT zamierzają rozwinąć żeglugę motorowo-wodną na niezagospodarowanej części Zalewu Zegrzyńskiego. Jedną z atrakcji w bezpośrednim sąsiedztwie jest twierdza Modlin, która jako atrakcja turystyczna ma być częścią produktu turystycznego.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!