Wędrówka po najciekawszych trasach turystycznych

Pomorskie Szlaki Kulturowe

Zapraszamy Państwa na wędrówkę po kulturowych szlakach Pomorza. Nasza propozycja to pięć najciekawszych, przenikających się szlaków turystycznych.

SZLAK LATARNI MORSKICH to rozmieszczone wzdłuż wybrzeża niezwykłe drogowskazy od wieków pomagające w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi. 10 niepowtarzalnych budowli, różniących się wysokością, kształtem i kolorem, stanowi spójną sieć dogodnych punktów przystankowych zarówno dla piechurów, jak i turystów zmotoryzowanych. Szlak ten łączy w sobie trzy akcenty: widokowe, dziedzictwa technicznego oraz dziedzictwa marynistycznego, dlatego też latarnie morskie nie stanowią jedynej atrakcji trasy. Swoje miejsce znalazły tu także muzea związane z żeglugą, hydrografią i latarnictwem, mola spacerowe stanowiące nieodłączny element krajobrazu nadmorskiego, a dodatkowo, w pobliżu latarni znajduje się też wiele ciekawych zabytków militarnych. Latarnie przyciągają całe rodziny i grupy szkolne, ale również turystów indywidualnych. Spore jest grono pasjonatów, miłośników morza i nautyki, którzy podróżują po Wybrzeżu odwiedzając kolejne latarnie, kolekcjonując pieczątki i pamiątkowe odznaki.

SZLAK BURSZTYNOWY tworzą ekspozycje muzealne, wystawy, targi i galerie, a także plaże, na których prawdopodobieństwo znalezienia Złota Bałtyku jest największe na całym wybrzeżu bałtyckim. Na szlaku bursztynowym dowiedzieć się również można, jak pozyskuje się bursztyn i w jaki sposób się go obrabia. Dziś w dużej części Europy, od krajów bałtyckich po Grecję i Włochy, rekonstruuje się przebieg i odtwarza się dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Popularyzują go liczne muzea, odtworzone osady z epoki i różnego rodzaju inscenizację oraz pokazy historyczne. Najlepiej obecnie szlak ten jest rozwinięty w Dolnej Austrii i na Litwie, ale najciekawsze pamiątki z nim związane podziwiać można właśnie na Pomorzu.

SZLAK ZAMKÓW GOTYCKICH to podróżowanie po pokrzyżackich, największych i najlepiej zachowanych gotyckich budowlach obronnych w skali europejskiej. Jest to jedyna na świecie trasa zamków – rezydencji mistrzów Zakonu Krzyżackiego, eksponujących średniowieczną kulturę oraz myśl architektury fortyfikacyjnej. Przemierzenie Szlaku zamków gotyckich to prawdziwa przygoda, nie tylko dla miłośników średniowiecza i czasów rycerskich. Oprócz zamków, do czasów Zakonu Wielkiego Mistrza przeniosą Państwa liczne rekonstrukcje historyczne, turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, warsztaty i kiermasze. To niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasy średniowieczne i w niezwykle przyjemny sposób poznawać historię, legendy i dawne obyczaje.

SZLAK ZABYTKÓW HYDROTECHNIKI jest podróżą po porozrzucanych po całym województwie elektrowniach, kanałach, zaporach, śluzach i młynach stanowiących dowód rozwoju myśli hydrotechnicznej Pomorza. Szlak ten imponuje ilością atrakcji. Obejmuje 27 elektrowni wodnych, pokrywając się częściowo ze „Szlakiem najstarszych elektrowni wodnych”, 6 kanałów, 3 akwedukty, 5 śluz, 7 mostów, 11 młynów wodnych, 1 kuźnię wodną, zaporę, twierdzę wodną i przepompownię. W sumie ponad 60 elementów godnych uwagi. Ten szlak porządkuje je i zachęca do fascynującej podróży.

POMORSKI SZLAK CYSTERSKI to położone na terenie województwa pomorskiego trzy główne kompleksy pocysterskie: Oliwa i Pelplin (klasztory męskie) oraz Żarnowiec (klasztor żeński), Byszewo-Koronowo (siedziba szarych mnichów), jak również Chełmno i Toruń zlokalizowane w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego (dawne ośrodki życia zakonnego cysterek) i obiekty dawnego opactwa cystersów w Bukowie (woj. zachodniopomorskie), które ze względów pragmatycznych wpisano w działania organizacyjne i promocyjne Pomorskiego Szlaku Cysterskiego. Wszystkie te obiekty obejmuje Pomorska Pętla Szlaku Cysterskiego, która jest jedną z pięciu pętli tworzących sieć szlaku cysterskiego w Polsce wpisanego w europejskie drogi kulturowe. O dawnej świetności i zasobności wspomnianych opactw cysterskich przypominają nie tylko całe zespoły klasztorne, ale też licznie mniejsze obiekty (kościoły parafialne, kaplice, kapliczki, dwory i zabudowania gospodarcze) rozsiane wokół głównych siedzib szarych mnichów i mniszek. Wszystkie te miejsca stanowią o atrakcyjności kulturowej regionu pomorskiego, który posiada też ogromny potencjał przyrodniczo-krajobrazowy i gospodarczy oraz dobrze zagospodarowaną bazę turystyczną i rozbudowaną sieć komunikacyjną.

Po więcej informacji na temat podróży szlakami zapraszamy na stronę www.4szlaki.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!