Konkurs POT na Najlepszy Produkt Turystyczny
Śląskie z certyfikatami
Finał konkursu na najlepsze produkty turystyczne nie może się odbyć bez obecności kandydatów ze Śląskiego. Od początku istnienia konkursu zgłaszane przez Śląską Organizację Turystyczną atrakcje otrzymują Certyfikaty POT, co więcej – w kolejnych latach wygrywają również batalię o Złoty Certyfikat. I w tej kategorii Śląskie nie ma sobie równych!
Dotychczasowi zdobywcy Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej z województwa śląskiego:
2012
Miasteczko Twinpigs Westernowy Park Rozrywki w Żorach – działający zaledwie od kilku miesięcy park rozrywki już stał się turystycznym przebojem Śląskiego. To unikalny obiekt osadzony w westernowym klimacie. Po przekroczeniu bram, turysta poznaje życie rodem z Dzikiego Zachodu. Przeżywa niezapomniane przygody, do dyspozycji ma m. in.: pokazy kowbojskie (pojedynki rewolwerowców, rodeo, napady na bank), desperados, karuzelę trapera, kulę parową, family coaster, cinema 5d, Akademię Szeryfa, tajemnicze podziemie, pokazy iluzji czy warsztaty tańca country. Założenie urbanistyczne Miasteczka Twinpigs opiera się na kompozycji ulicy o długości około 150 metrów oraz części rozrywkowej – Dzielnicy Meksykańskiej i Dzikiego Kanionu. Całość Miasteczka zajmuje około 5 ha powierzchni, wraz z parkingami na 300 samochodów oraz parkingiem na autokary wycieczkowe. Atrakcja zlokalizowana jest bezpośrednio przy DK 81 (Katowice-Wisła).
Więcej na www.twinpigs.eu.
Złota Kraina Pstrąga – wyróżnienie w konkursie. To magiczne miejsce w turystycznej gminie Janów na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Tutaj znajduje się najstarsza europejska pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku wraz ze stawami hodowlanymi i budynkiem wylęgarni pstrąga z 1881 r. To miejsce upodobali sobie malarze i poeci. Nad stawem Irydion znajduje się Muzeum – Dworek Zygmunta Krasińskiego i park z pałacem Raczyńskich. W Złotym Potoku organizowane są imprezy plenerowe związane z pstrągiem. Najbardziej znane to Święto Pstrąga, Jurajskie Lato Filmowe, Płukanie Złota w Złotym Potoku i Pustynny Piknik. Towarzyszy temu infrastruktura turystyczna – szlaki piesze, rowerowe, konne i ścieżki dydaktyczne. Wśród atrakcji warto również polecić Jurajski Park Linowy, Jurajską Karawanę Konną, Jurajski Szlak Kosmiczny, Zaczarowany Las, Park Miniatur Zamków Jurajskich czy stadninę koni „Wiking”. W całej krainie przebojem kulinarnym są serwowane na wiele sposobów pstrągi z tamtejszych stawów.
Więcej na www.janow.pl.
Szlak Orlich Gniazd – drugi w pięcioletniej historii konkursu Złoty Certyfikat POT dla województwa śląskiego. Więcej o produkcie w tym artykule.
2011
Beskidzka 5 - wyróżnienie w konkursie. Beskidzka 5. to górski obszar o wyjątkowej atrakcyjności. Mikroregion obejmuje pięć gmin, położonych w Beskidzie Śląskim: Brenną, Istebną, Szczyrk, Ustroń i Wisłę. Każda z nich ma do zaoferowania wiele atrakcji, które najlepiej podsumowuje ich hasło promocyjne: „Siła płynie z gór!”. Każda miejscowość zapewnia inny rodzaj pozytywnej energii: Brenna to siła spokoju, Istebna - siła tradycji, Szczyrk - siła energii, Ustroń - siła zdrowia, Wisła - siła źródeł.
Więcej na www.beskidzka5.pl
2010
Szlak Orlich Gniazd – szlak nr 1 w Polsce! Jego ponad 160-kilometrowa trasa prowadzi przez unikatową grupę zamków z kamienia wapiennego, która powstała w XIII-XIV w. Obiekty warowne wybudowano na niedostępnych skałach na podobieństwo orlich gniazd, którym zawdzięczają nazwę. Pieszy, czerwony Szlak Orlich Gniazd prowadzony jest przez teren dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Na szlaku dobrze rozwinięta jest baza turystyczna i okołoturystyczna. Zróżnicowana baza noclegowa oraz szereg obiektów gastronomicznych pozwalają na zaplanowanie dłuższego pobytu. Szlak oznakowany jest jednolicie na całej długości, a przejście pieszo Szlaku Orlich Gniazd z uwzględnieniem zwiedzania podstawowych jego atrakcji zajmuje ok. 6-7 dni. Klamrą spinającą Szlak są krakowski Wawel oraz Jasna Góra w Częstochowie.
Szlak Orlich Gniazd został doceniony przez internautów – zwyciężył również w internetowym plebiscycie na najlepszy produkt turystyczny.
Więcej na www.orlegniazda.pl
- poprzednia
- następna »»