Zabytki województwa świętokrzyskiego
Kulturowe perły i perełki
Czarownice, skamieniali pielgrzymi, mumie prawie jak z egipskich grobowców. Zabytki techniki z epoki kamienia, żelaza i współczesności. W tle: jeden z najstarszych krajobrazów w Polsce. Czy jeszcze ktoś nie ma ochoty odwiedzić województwa świętokrzyskiego?
Na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego człowiek pojawił się około sto tysięcy lat temu. Ślady jego pobytu można do dziś podziwiać przemierzając podziemne korytarze jaskini „Raj” czy kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W okresie Cesarstwa Rzymskiego Góry Świętokrzyskie były ważnym ośrodkiem wytopu żelaza, którego dokonywano w piecach dymarskich. Ich pozostałości można oglądać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Pamiątką po Staropolskim Okręgu Przemysłowych są wspaniale zachowane zabytki techniki: koła wodne, walcownie, które ulokowane są muzeach w Sielpi, Starej Kuźnicy czy Maleńcu. Pozostałością minionych epok są również zabytki architektury sakralnej, które można podziwiać m. in. w Wiślicy, Sandomierzu, Opatowie, Chęcinach, Ujeździe, Wąchocku.
Wśród uroczych krajobrazów Ziemi Świętokrzyskiej można spotkać także wspaniałe budowle: zamki, pałace i dwory świadczące o bogatej historii regionu. Niektóre z nich doskonale zachowane, jak choćby Pałac Popielówka w Kurozwękach, znane są w całej Polsce. Inne malownicze ruiny zwieńczają szczyty górskie, jak zamek w Chęcinach wabiący turystów legendą o duchu Białej Damy przechadzającej się po murach zamku.
Fortyfikację w Sobkowie okala z jednej strony meandrująca rzeka Nida, zamek w Mokrsku Górnym położny jest na sztucznie usypanej wyspie, wśród mokradeł. Piękny jest też Szydłów z doskonale zachowanymi obwarowaniami miejskimi. Mury obronne częściowo zachowały się również w Opatowie, Bodzentynie i Sandomierzu.
Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe stanowią przykład pałacu w fortecy. Ciekawostką jest, że zamek ten został wzniesiony w oparciu o … swoistego rodzaju roczny kalendarz: pałac – rok, 4 baszty- kwartały, 12 sal balowych – miesiące, 52 pokoje – tygodnie, 365 okien – dni w roku.
Niezwykły przykład doskonale zachowanej rezydencji z czasów Wazów stanowi kielecki Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie ma siedzibę Muzeum Narodowe.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis wybranych atrakcji, do odwiedzenia których już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.
Sandomierz – perła renesansu
Zlokalizowane na siedmiu wzgórzach średniowieczne miasto Sandomierz należy do najpiękniejszych i najstarszych w Polsce. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zalicza się średniowieczny układ urbanistyczny miasta z renesansowym ratuszem w centrum rynku oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie naszego kraju – kościół Św. Jakuba. Czasy Kazimierza Wielkiego pamiętają: Zamek Królewski – obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, Brama Opatowska – jedyna zachowana do dziś brama w systemie obwarowań murów obronnych oraz katedra z XIV w. z cennymi freskami bizantyjsko-ruskimi wewnątrz. W późnorenesansowym Collegium Gostomianum z XVII w. od ponad 400 lat funkcjonuje jedna z najstarszych szkół średnich w kraju, a Dom Długosza – doskonale zachowany przykład gotyckiego domu mieszkalnego – mieści wewnątrz bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Na turystów czeka również około 470-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna. W ciepłe i słoneczne dni na rynku i w kamienicy Oleśnickich zobaczyć można pokazy walk rycerskich, tańców dworskich oraz „żywych szachów”, a co roku w pierwszych dniach lipca w mieście odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego.
„Krzyżtopór” – magiczny zamek
- poprzednia
- następna »»