ROT WŚ jest twórcą trzech produktów liniowych regionu

Śladami twórców, władców i magii

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego jest twórcą trzech produktów liniowych regionu – szlaków tematycznych: Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego, Rowerowego Szlaku Architektury Obronnej i Rowerowego Szlaku „Miejsca Mocy”. Wkrótce powstanie również kolejny – Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej.

Szlaki tematyczne

Świętokrzyski Szlak Literacki to zaproszenie do podróży inspirowanej losami ulubionego bohatera książki czy śladami ulubionych pisarzy, poetów, kronikarzy. Szlak prowadzi przez miejsca ogólnie znane, jak: Oblęgorek (Sienkiewicz), Nagłowicie (Rej) czy Kielce (Muzeum Lat Szklonych Stefana Żeromskiego), ale również przez miejsca, które mogą zaskoczyć swoimi związkami z wielkim literatami. Turysta zaopatrzony w przewodnik i mapę „Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego” odwiedzi m. in. malowniczy Klimontów, gdzie urodził się kontrowersyjny poeta Bruno Jasieński – twórca polskiego futuryzmu, czy też Skarżysko-Kamienną, gdzie przyjeżdżał na wypoczynek Leopold Staff. Przybędzie również do Pińczowa, gdzie tworzył i umiejscawiał akcje swoich powieści Adolf Dygasiński, a Jan Chryzostom Pasek wszczynał awantury, o czym wspomina w swoich „Pamiętnikach”.
Miłośnicy Witolda Gombrowicza podróżując ostrowiecką częścią szlaku znajdą się w krainie dziecięcych lat pisarza oraz krajobrazów żywcem wyjętych z kart „Pornografii”, „Ferdydurke” czy „Ślubu”.
Szlak prowadzi również przez Suchedniów, gdzie dzieciństwo spędził światowej sławy pisarz Gustaw Herling-Grudziński (urodzony w Kielcach). Wspomnienie rodzinnego domu w Suchedniowie pozwoliło pisarzowi przetrwać najcięższe chwile życia, spędzone w sowieckim łagrze, o czym pisał na kartach „Innego Świata”.
Zabytkowy Sandomierz pokochał Jarosław Iwaszkiewicz, i tu najlepiej lubił tworzyć, a w Muzeum na zamku w Sandomierzu znajduje się stała wystawa jemu poświęcona.
„Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe/ Prężysz się jak do słońca kot …” - tak pięknie pisał i śpiewał o Ponidziu Wojciech Belon związany z Buskiem-Zdrój, do którego wiedzie „Świętokrzyski Szlak Literacki”.
Zachęcamy Państwa zatem do podróży szlakiem ucieczek przed „gębą”, wędrówek przez ostępy „Puszczy Jodłowej” Żeromskiego, czy tam, gdzie kozy kują - do Pacanowa wraz z Koziołkiem Matołkiem bądź do Nagłowic, gdzie „Polacy nie gęsi i swój język mają”.

Informacje praktyczne:
Szlak składa się z 3 tras samochodowych, umownie nazwanych: skarżysko-kielecką, ponidziańską oraz sandomiesko-ostrowiecką. Ponadto - poza trzema głównymi trasami - oznakowane są miejsca związane z literatami. Są to brązowe znaki drogowe E-22a oraz tablice opisowe ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie „literackich” obiektów i miejsc. Integralną częścią całego projektu jest przewodnik i mapa z przebiegiem szlaku.

Rowerowy Szlak Architektury Obronnej

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!