Multimedialny punkt informacyjny
Centrum Promocji Województwa Lubelskiego ożyło

W Lublinie, przy Krakowskim Przedmieściu 41 działa Centrum Promocji Województwa Lubelskiego. Powołał je lubelski Urząd Marszałkowski. Projekt został współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013 z działania 7.2 Promocja kultury i turystyki.
Działo się to w czasie, kiedy równocześnie zmieniał swą strukturę lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej. Istnienie dwóch instytucji, mających promować region podzieliło mieszkańców. Malkontenci twierdzili, że zamiast dwu placówek o podobnym profilu, w Lublinie powinna działać jedna. Rzeczywistość zweryfikowała krytykę. A stało się to w dużej mierze dzięki pracującym tu Magdalenie Gorgol-Rzepeckiej i Joannie Opieli. Nie rezygnując z nadrzędnego celu Centrum – promocji Lubelszczyzny, zaangażowały się w wiele miejskich inicjatyw. Do takich należą choćby organizowane cykliczne akcje „O-twórz Lublin”. Ich uczestnicy spotykają się, by poznawać lubelskie historie oraz uczyć robić zdjęcia aparatami otworkowymi. Efekt takich foto-przygód bywa zaskakujący. Zdjęcia były najpierw prezentowane w siedzibie Centrum a następnie ( tak było w ubiegłym roku) trafiały na porcelanowe płytki oraz na elewacje lubelskich kamienic. Kolejnym pomysłem jest „otwarcie” Centrum na wydarzenia kulturalne, dziejące się w Lublinie. W ubiegłym roku, w ramach „Nocy Kultury” w placówce odbyły się warsztaty eko-gotowania z lubelskich produktów regionalnych. W tym – będzie to wystawa fotograficzna. Ekspozycje to także codzienność ośrodka. Prezentowane tu zdjęcia są fotograficznym zaproszeniem do podróży. Nierzadko w mało uczęszczane miejsca. Tak było ostatnio na wystawie „Zamoyscy - dzieje rodu”. Mieszkańcy Lublina mogli zobaczyć liczne rezydencje ordynacji. Jedne – jak chociażby pałac w Jabłoniu – zmieniły się in plus. Inne – na przykład dwór w Różance – zostały kompletnie zniszczone.
Lokalizację Centrum, w samym sercu Lublina wykorzystują przedstawiciele samorządów, lokalnych i regionalnej organizacji turystycznych by promować uroki Lubelszczyzny i zapowiadać ciekawe wydarzenia. W kwietniu będą tu gościć pomysłodawcy najciekawszych imprez na „majówkę w Lubelskiem”. W czasie wakacji będzie to scena prezentacji gmin walczących o tytuł „Perły Lubelszczyzny”.
Nie wspomniałam o aktualnych folderach, mapach i wydawnictwach turystycznych. Tych jest pod dostatkiem, a wraz z ulotką, turysta może liczyć na kompetentną i rzeczową informację. Ostatnio, sama wyszłam z Centrum Promocji Województwa Lubelskiego z dwiema nowymi mapami: najważniejszych atrakcji turystycznych oraz szlaków rowerowych województwa lubelskiego.
Monika Januszek