„It” Związku Gmin Śnieżnickich

Efekty współpracy

- Cztery gminy powiatu kłodzkiego: Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Międzylesie, Stronie Śląskie utworzyły przed kilku laty bardzo prężny Związek Gmin Śnieżnickich, który podejmuje liczne zadania z dziedziny promocji turystycznej, przy współpracy z Dolnośląską Organizacja Turystyczną - mówi Agnieszka Pojasek z Centrum Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Formalnie centrum to podlega Wydziałowi Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Bystrzyca Kłodzka, kierowanym przez Ewę Koczergę. Na co dzień centrum „it” uzupełnia się z Biurem Związku Gmin Śnieżnickich, z którym dzieli pomieszczenie.

Po wejściu Polski do UE wzrósł ruch turystycznych w gminach śnieżnickich. Liczniej przybywają tu nie tylko turyści z Czech, ale także z południowej Europy. Najświeższa statystyka ruchu turystycznego w centrum w roku 2008 wskazuje na 3000 odwiedzających, którzy byli obsługiwani także w języku czeskim i niemieckim. Oznacza to duży przyrost w porównaniu z frekwencją w poprzednim roku. Gospodarze najbardziej frekwentowanej atrakcji tego terenu - Jaskini Niedźwiedziej w Stroniu Śląskim - z uwagi na duży napływ turystów, doradzają wcześniejszą rezerwację zwiedzania.

Informacja turystyczna na terenie działań Związku Gmin Śnieżnickich jest bardzo doceniana, centra i punkty „it” mieszczą się nie tylko w administracyjnych siedzibach gmin. Choćby tylko w gminie Bystrzyca Kłodzka jest aż sześć: w Bystrzycy Kłodzkiej, w Międzygórzu (w którym działa prężny oddział PTTK świadczący m.in. usługi przewodnickie), w Spalonej (w schronisku górskim), na Iglicznej (w sanktuarium), Długopolu Zdroju (w bibliotece) i Gorzanowie (przy bardzo aktywnym Towarzystwie Miłośników Gorzanowa).

W centrum „it” w Bystrzycy pracują na stałe dwie osoby, wspierane najczęściej przez dwóch stażystów - najczęściej studentów turystyki zamiejscowej, kłodzkiej placówki Wyższej Szkoły Zarządzania z Wrocławia. Ponieważ centrum „it” jako jednostka Urzędu Miasta nie może prowadzić sprzedaży publikacji, szczególnie korzystnym okazuje się prowadzenie tej sprzedaży w tym samym lokalu przez Związek Gmin Śnieżnickich.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit