Gdyby wierzyć legendzie, byłby najstarszym miastem w Polsce

Gdyby wierzyć legendzie, byłby najstarszym miastem w Polsce

1.-cieszyn

Poszukiwanie wyróżników miast i regionów to jeden coraz częstszych motywów skłaniających bardziej wnikliwych turystów do wyboru celu wędrówki lub nawet dłuższego pobytu. Wiedzą o tym doświadczeni pracownicy centrów informacji turystycznej i biur promocji. Poszukują sami i skłaniają do poszukiwań gości.

Dobrym przykładem jest turystyczna broszura promocyjna Cieszyna. Wydana przez Cieszyńskie Centrum Informacji (Rynek 1). Zawarto w niej oczywiście informacje o fascynującej historii miasta, które w ciągu stuleci bywało wielokrotnie dzielone i łączone. Dziś Cieszyn wraz z Czeskim Cieszynem należą niewątpliwie do najlepszych partnerów turystycznych. Nie ma tutaj jakichkolwiek granic, a wielokulturowość jest największym bogactwem. To jest jeden z wyróżników.

Wspomniana broszura informuje też o najcenniejszych zabytkach zamku i wieży piastowskiej, licznych kościołach, zwłaszcza katolickich i ewangelickich.

Zwraca jednak uwagę na wyjątkowość malowniczych zaułków miasta usytuowanego nad rzeką Olzą. Takim symbolem Cieszyna jest Studnia Trzech Braci, która stoi w tym miejscu od średniowiecza. Jej rangę doceniono już dawno: w 1968 r. otoczono budowlę żeliwną, neogotycką altaną. To miejsce jest związane z historią, a właściwie z legendą. Tutaj po latach mieli spotkać się trzej synowie polskiego księcia Leszka III, którzy uradowani spotkaniem zdecydowali o założeniu grodu i o jego nazwie.

Miasto fascynuje swoim potencjałem naukowym i kulturalnym. Muzeum Śląska Cieszyńskiego ma 200 lat, a Macierz Ziemi Cieszyńskiej to jedna z najstarszych polskich organizacji społecznych, zasłużona dla ochrony tożsamości regionu. Cenne są tutejsze zbiory archiwalne i biblioteczne, m.in. Bonifratrów. To także żywy ośrodek akademicki. Kalendarz dorocznych imprez obejmuje przeglądy folklorystyczne, festiwale chóralne, jazzowe, przeglądy szkól artystycznych. Baza rekreacyjno-sportowa zachęca do aktywnego wypełniania czasu. Wszyscy podziwiają teatr wzniesiony według projektu architektów wiedeńskich. Cieszyńskie Centrum Informacji zachęca, zwłaszcza rodziny, do zaplanowania dłuższego pobytu w mieście, a także do wypadów na stronę czeską.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit