CIT w Czaplinku ma pełne ręce roboty

Gdzie czas spowalnia na korzyść turystów

- Ślimak – symbol Czaplinka oznacza miejsce, gdzie czas spowalnia na korzyść przebywających tu turystów - mówi Margot Suszek, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w tym mieście. Placówka, zatrudniająca na stałe dwie osoby, jest wspomagana w sezonie przez stażystów.

- W ubiegłych latach byli to studenci i słuchacze szkół turystycznych, teraz często wolą oni praktyki zagraniczne – żali się rozmówczyni. Sezon należy uznać za udany, ośrodki wczasowe były na ogół wypełnione. Wolne miejsca można było znaleźć w kwaterach agroturystycznych. W Czaplinku upowszechniła się dobra praktyka komunikowania o wolnych miejscach. Czynią to najczęściej właśnie gestorzy kwater prywatnych, w tym gospodarstw agroturystycznych.
Centrum „it”, będące jednocześnie Referatem Promocji i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy, ma wielu przyjaciół w mieście. Należą do nich współpracujące punkty „it” w Biurze Turystycznym „Mrówka” i Biurze Sportów Wodnych. Placówka na co dzień współdziała z Lokalną Organizacją Turystyczną, z którą dzieli swoją siedzibę.
Informatorzy udzielają informacji także po polsku i angielsku, a umiejętność ta jest bardzo potrzebna w związku z dużą frekwencją gości zagranicznych. Placówka posiada sporo materiałów o mieście i powiecie, sama także zajmuje się ich przygotowaniem. Niestety, nie wszyscy zainteresowani przekazują te materiały z własnej inicjatywy.
Miasto i gmina kuszą licznymi atrakcjami, kursują statki, a w plenerze malowniczych ruin zamku Drahim w Starym Drawsku odbywają się średniowieczne jarmarki.
- Do końca września pracujemy do godziny 19.00. We wrześniu spodziewamy się przyjazdów amatorów grzybobrania. Później przyjdzie pora na opracowanie ankiety dotyczącej sezonu – mówi rozmówczyni. Ankieta jest wysyłana corocznie do ośrodków wypoczynkowych i służy ocenie poziomu przygotowania do obsługi ruchu turystycznego.
Centrum uczestniczy też w targach turystycznych, zwłaszcza w Poznaniu. W przypadku targów ITB w Berlinie, z uwagi na wysokie koszty, czaplinecką informację turystyczną będzie reprezentowała Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, z którą współpraca układa się bardzo dobrze.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit