Punkt „it” w Nowej Słupi
I jest, i go nie ma

Nowa Słupia – miejscowość położona w sercu Gór Świętokrzyskich. Zazwyczaj stąd rozpoczynają się wycieczki po górach, tu zostawia się samochód lub autokar i tu szuka się noclegu. Przechodzi tędy rocznie 200 tys. pielgrzymów zdążających na Święty Krzyż. Punkt Informacji Turystycznej jest w takim miejscu naturalną potrzebą. Gmina uruchomiła go w 2004 roku. Informacja o nim umieszczona jest na portalach www.kielce.travel, i narodowym www.polska.travel. Niestety nie ma tam wzmianki, że poza głównym sezonem drzwi „it” zamknięte są na głucho.
Wcześniej PIT mieścił się w Domu Opata, jednym z zabytkowych obiektów na terenie Nowej Słupi. Zmieniono jednak lokalizację na bardziej dostępną dla turystów. Nowa siedziba to lokal z osobnym wejściem na parterze Urzędu Gminy. Lokalizacja świetna. Blisko rynku i trasy prowadzącej na Święty Krzyż. Oznaczenie punktu także widoczne. W 2008 roku Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego wraz ze Starostwem Powiatu Kieleckiego zaopatrzyły punkt w meble i sprzęt komputerowy. Ufundowano także tablice informacyjne. Nie brakuje wydawnictw. Są foldery, przewodniki, mapy i informatory, nie tylko z okolic Nowej Słupi, ale także całego regionu świętokrzyskiego. Sporo wydaje ich gmina. Pozostałe, to materiały sygnowane przez ROT WŚ: przewodniki po województwie i mapy. Najciekawszą jest niewątpliwie mapa szlaków tematycznych, oprawiona w estetyczne etui.
Poza sezonem informacji udziela się w pokoju nr 3
Niestety, punkt „it” ma charakter typowo sezonowy. Poza sezonem drzwi zdobi kartka ze wskazówką dla turystów: „Informacji udziela się w pokoju nr 3”. Rzeczony pokój znajduje się w głównej siedzibie Urzędu Gminy, oddalonej od PIT o dobre 200 metrów. Turysta odszukuje go dość łatwo, tyle tylko, że i tu zastaje zamknięte drzwi. W sąsiednim pokoju dowie się, że od dawna nikt pod „trójką” nie urzęduje, a informacji można zasięgnąć na piętrze. W którym z pokoi? Nie wiadomo. Wiadomo jednak u kogo. Pytać trzeba o pana Mariusza. To istotnie właściwa osoba. Mariusz Trepka udziela wszelkich interesujących turystę informacji i wyposaża w przydatne wydawnictwa. Wypełniają one pokaźną biblioteczkę. Na półkach są zarówno publikacje wydane staraniem gminy, jak i świętokrzyskiej ROT. Mariusz Trepka potwierdza, że punkt „it” działa tylko w sezonie. Z tej przyczyny urząd nie zatrudnia tam stałych pracowników. W sezonie personel stanowi jedna osoba, odbywająca akurat staż w urzędzie. Jej rola ogranicza się właściwie jedynie do rozdawania broszur i map oraz, ewentualnie, wskazania drogi na Święty Krzyż. Niewiele wie bowiem o walorach regionu, ciekawych miejscach, szlakach i trasach turystycznych, noclegach, atrakcjach, lokalnej kuchni, stokach narciarskich, zabytkach, i o tym wszystkim co zazwyczaj ciekawi turystę. Na pocieszenie dodajmy, że dzięki Hot-Spotowi działającemu w obrębie rynku, można sobie wszelkie dane odszukać samodzielnie. O ile ma się w plecaku podręcznego laptopa.
Urząd nie prowadzi oficjalnej statystyki frekwencji w punkcie „it”, choć pracownicy zapewniają, że w sezonie obsługuje wielu klientów. Ich liczba wzrasta w weekendy. Placówka działa godzinach od 7.00 do 15.30.
Robert Głodek