System powstawał trzy lata

Infokioski – nowa jakość obsługi turystów w Wielkopolsce

 Marszałek Marek Woźniak podczas inauguracji systemu przy infokiosku na lotniku Ławica w Poznaniu / fot.: Przemysław Rola

Turystom, którzy chcą zwiedzić Wielkopolskę, łatwiej obecnie odnaleźć najciekawsze  zabytki, czy choćby dobre restauracje, nocleg lub połączenia komunikacyjne. Mogą bowiem liczyć już na pomoc infokiosków, których aż 46 zainstalowanych zostało w tym regionie. Niedawno na poznańskim lotnisku Ławica uruchomiono nawet System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce.

– To kolejny ważny krok w promocji Wielkopolski – mówił Marek Woźniak, marszałek wielkopolski podczas inauguracji systemu. – Stawiamy na nowoczesne techniki, aby turysta miał dostęp do informacji przez 24 godziny na dobę.

System, który współfinansowany jest przez Unię Europejską, powstawał trzy lata. Tworzą go nie tylko nowoczesne infokioski, ale również 101 turystycznych tablic informacyjnych wyposażonych w kody QR i 15 znaków drogowych. Jak będzie działał? Ponieważ infokioski stanowią zintegrowaną sieć połączoną poprzez System Informacji Turystycznej, korzystający z niego turysta, na przykład na rynku w Kaliszu, ma dostęp do bazy okolicznych obiektów turystycznych, punktów informacji turystycznej, restauracji i miejsc noclegowych, a także do bazy obiektów z całej Wielkopolski. Informacje są dostępne w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

- Infokioski wyposażono w aktualizowany na bieżąco kalendarz imprez – mówił na konferencji prasowej Tomasz Wiktor, prezes WOT. – Turysta może wysłać stąd film wykonany przez kamerę wbudowaną w kiosk albo wirtualną pocztówkę, która z powodzeniem zastąpi papierową. Ma też dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi w promieniu kilkudziesięciu metrów od infokiosku. Za pośrednictwem infokioksów może odczytać kody QR.

Odporna na warunki atmosferyczne obudowa tych urządzeń, ich odpowiednie oświetlenie diodami LED, a przede wszystkim wyposażenie w ekrany i panele dotykowe sprawiają, że korzystanie z infokiosków nie nastręcza kłopotów. Infokiosk to maszyna przypominająca bankomat, ale większa. Pod dotykowym monitorem znajduje się klawiatura, dzięki czemu można sprawdzić nie tylko rozkład jazdy, ale też wysłać e-mail. Zaś kamera pozwoli dołączyć do maila zrobione na miejscu zdjęcie.

Infokioski są częścią projektu związanego z informacją turystyczną. W Wielkopolsce jest już także ponad 100 tablic informujących o atrakcjach, w tym kilkanaście przy zjazdach z autostrady. W Poznaniu infokiosków będzie siedem, m.in. w porcie lotniczym Ławica, nad Maltą, przy ul. Półwiejskiej, Arkadii i przy Zamku Cesarskim. Najwięcej – 10 – znajdzie się w Kaliszu.

(zr)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit