Informacja Turystyczna inna niż wszystkie
Pracownicy „it” to doskonali specjaliści w promowaniu atrakcji turystycznych. W jaki sposób potrafią zainteresować własną pracą? Publikujemy kolejny tekst przygotowany przez zespół, nagrodzony w 12 edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej prowadzonego wspólnie z Forum Informacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce.
Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie
Zastanawiając się nad skomplikowanym zadaniem opisania jednej z najstarszych w kraju informacji turystycznych, zmierzyliśmy się z problemem opisania – zadań jakimi zajmują się nasi informatorzy – bo w przypadku codziennej pracy, nie można użyć definicji „z rękawa”, jak na przykład przy pytaniu - Kim jest optymista? Powiemy niemalże od razu, że jest to człowiek przeniknięty skłonnością do dostrzegania dobrych stron życia – a kim jest Informator Turystyczny? Na pewno nie zamykamy się w ramach zdania „podstawową funkcją, czyli udzielaniem informacji do zadań pracownika punktu należy opracowywanie ulotek, folderów i map, które są udostępniane bezpłatnie turystom”.
Informacja Turystyczna. To misja
Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie kultywuje tradycje rzetelnej obsługi ruchu turystycznego zaczerpnięte z pierwszych komórek założonych przy oddziałach Warmińsko – Mazurskiego PTTK jak i z Ośrodka Informacji Turystycznej (prowadzonego przez przedsiębiorstwo „Warszawa – Olsztyn” w latach 60-70-tych). Jednak biorąc margines błędu na prostą prawdę życiową, że czasy się zmieniają, i jednak pomimo rozwijającej się ery informacji elektronicznej, staramy się czerpać naukę z historii i zawsze podchodzić do każdej odwiedzającej nas osoby indywidualnie – nie przylepiając etykiet „Turysty” czy, co stało się ostatnio modne „Klienta” .
Nasi pracownicy starają się zawsze podać pomocną dłoń i niemalże poprowadzić za rękę, wskazując kierunek zwiedzania czy wskazując miejsca mniej znane – ale cenione przez lokalnych mieszkańców. WCiT stanowi dobry przykład tego, jak powinna Informacja Turystyczna wyglądać. W skrócie – stała kadra, nasz „najmłodszy” pracownik ma siedem a najstarszy osiemnaście lat stażu w Informacji Turystycznej. Jedno miejsce w samym centrum ruchu turystycznego, w obrębie malowniczego Starego Miasta oraz sąsiedztwo z Warmińsko – Mazurskim Oddziałem PTTK. W jednym budynku odwiedzający Punkt Informacji zaczerpnie pełnej informacji o Polsce oraz wynajmie domek czy zorganizuje spływ kajakowy Łyną lub Krutynią. Najważniejsze jest to, że w naszych wypracowanych latach, nauczyliśmy się nawzajem uzupełniać, pracować efektywniej, jednocześnie nie zapominając o budowaniu pozytywnej atmosfery.
Informacja Turystyczna wyposażona jest w kącik dla dzieci, czytelnię, strefę wypoczynku oraz dostęp do bezpłatnego wifi HOT SPOT, stacji ładowania telefonów i tabletów. Można wysłać u nas widokówkę. W okresie letnim uczestniczmy w akcji – „Wystaw miskę dla psa”.
Chwalimy się!
W tej chwili możemy szczerze powiedzieć, że nasz cel – poszerzenia idei regionalnego sytemu informacji turystycznej został zrealizowany – po dziesięciu latach od uruchomienia wyjazdów studyjnych dla pracowników informacji turystycznej z województwa, na chwilę obecną możemy z dumą napisać, że dołożyliśmy trzy grosze do sformułowania „Warmińsko – Mazurska Rodzina Informacji Turystycznej”. Od 2007 r. prowadzimy coroczne dwudniowe szkolenia skierowane do osób zatrudnionych w punktach informacji turystycznych oraz samorządowych biurach promocji na terenie województwa Warmińsko – Mazurskiego. Gdzie jeden dzień poświęcamy na wykłady mające na celu poszerzenie wiedzy a drugi na wizytę studyjną po wybranych atrakcjach turystycznych (Co roku inna lokalizacja i inny motyw przewodni). Obecnie udało nam się zintegrować środowisko zmniejszając dystans między poszczególnymi punktami w województwie. Ułatwiając komunikację i wymianę informacji między punktami. Mamy za sobą organizację szkoleń dla studentów kierunku turystyka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, głównie realizowanych poprzez zwiedzanie w ramach wyjazdów studyjnych (w ramach szkolenia, uczestnicy mieli sposobność również poznać hotele gotowe przyjmować studentów na praktyki zawodowe, jak również do pracy).
Naszym oczkiem w głowie jest współredakcja od 2000 roku wspólnie z Polską Izbą Turystyki kwartalnika pt. „Przegląd Turystyczny” – magazynu skierowanego do branży Turystycznej, który od roku 2015 przybrał formę lifestylowego magazynu turystycznego „Love W_M” (www.lovewm.pl) skierowanego w 100% do turysty. Magazyn dystrybuujemy poprzez regionalne punkty informacji Turystycznej, hotele na Warmii i Mazurach oraz w wersji elektronicznej, (Love W_M w 2016 roku zdobył nagrodę Róża Regionów – I miejsce w kat. Seria wydawnicza.)
Zapraszamy do Olsztyna! Zapraszamy do nas!
Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej, Olsztyn 10-017, ul. Staromiejska 1; tel.: +48 895353565; info@mazurytravel.com.pl; www.mazurytravel.com.pl