Oblicza miast
Informacja turystyczna w „mieście na kamieniu”

- Samorząd miasta Szydłowiec jest jednym z członków – założycieli Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – podkreśla Marek Zdziech, kierownik Wydziału Sportu i Turystyki w Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu. Jednostka ta nadzoruje m.in. Miejską Informację Turystyczną, która funkcjonuje w zabytkowym, odrestaurowanym budynku przy Rynku Wielkim 5a w Szydłowcu.
Punkt ten istniał już dawnej na zamku, ale teraz dwuosobowa załoga pracuje w nowo wybudowanych pomieszczeniach budynku Hotelu „Pod Dębem”, zmodernizowanego w ramach projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. W placówce prowadzi się sprzedaż publikacji turystycznych i pamiątek. Można się dowiedzieć o planowanych przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych. Przed budynkiem zainstalowany został multimedialny Infokiosk, który umożliwia całodobowy dostęp do informacji turystycznej lokalnej i regionalnej.
W Szydłowcu atrakcji co niemiara. Tuż obok centrum „it” znajduje się ratusz (z czynną wieżą widokową), niedaleko zabytkowy zamek – dziś Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, a także monumentalny kościół gotycki. Miasto ma liczne pamiątki związane z kulturą żydowską. Blisko stąd do innych atrakcji, m.in. kamieniołomów. - To „miasto na kamieniu” mówi M. Zdziech. - Z wykorzystaniem szydłowieckiego kamienia zbudowano wiele obiektów, na przykład Pałac Kultury i Nauki czy Zamek Królewski w Warszawie, liczne pomniki.
Turystów przyciągają imprezy na zamku, zwłaszcza folklorystyczne, również potrawy kuchni regionalnej. Warto odwiedzić restaurację w podziemiach ratusza. Miasto słynie z wyrobów rzemiosła wędliniarskiego. W planach jest intensyfikacja promocji miasta przez lokalne produkty. Rewitalizacja zabytkowej przestrzeni publicznej centrum miasta – przy finansowym udziale Unii Europejskiej spowodowała, że sędziwe miasto odzyskało dawny blask. Powstanie galeria malarzy szydłowieckich w centrum „it”.
- Baza noclegowa w Szydłowcu i okolicach jest różnorodna i na każdą kieszeń - opowiada rozmówca. - Szydłowiec jest jeszcze często pojmowany jako ciekawe miasto na szlaku, odwiedzane w tranzycie, ale coraz częściej zatrzymują się tutaj goście także na dłużej. Ich celem są wspomniane imprezy folklorystyczne (okolica słynie z zespołów ludowych) i warsztaty kamieniarskie dla młodzieży.
Miasto współpracuje z Orońskiem, Chlewiskami, Iłżą, Przysuchą, Radomiem – ale także z sąsiadami z województwa świętokrzyskiego, choćby ze Skarżyskiem-Kamienną i Wąchockiem. Efekt – to wzajemna promocja i wymiana doświadczeń. Historia połączyła Szydłowiec (dziś w woj. mazowieckim) z Szydłowem (w woj. świętokrzyskim). Oba miasta współpracują, zapraszając wzajemnie swoich przedstawicieli, ale przede wszystkim turystów. Pomagają w tym dobre relacje między centrami i punktami „it”.
Rozmówca zwraca uwagę na wsparcie dla rozwoju turystyki ze strony burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego. Dobrze rozwija się współpraca z proboszczem i dziekanem ks. kanonikiem Adamem Radzimirskim, który doprowadził do zakończenia skomplikowanych prac konserwatorskich w szydłowieckiej świątyni.
Jan Paweł Piotrowski