Promocja powiatu bytowskiego

Informacja w rękach spółki

- Bytowski Ośrodek Informacji Turystycznej, działający do niedawna jako jednostka budżetowa, zmienił swój status prawny – informuje Katarzyna Paciorek, pracownik spółki „Promocja powiatu bytowskiego”, której prezesem jest Daniel Kuś. Spółka została założona przez Starostwo Powiatowe w Bytowie, celem realizacji całokształtu zagadnień z zakresu informacji i promocji turystycznej. Ośrodek mieści się w bardzo prestiżowej siedzibie - w zamku krzyżackim, w którym znajduje się też muzeum i reprezentacyjny hotel z restauracją.

Wśród odwiedzających placówkę można wyróżnić kilka grup. Pierwszą są turyści krajowi przybywający do Bytowa przede wszystkim celem odwiedzenia zamku i udziału w imprezach kulturalnych. Tych ostatnich jest tutaj bardzo dużo, od konferencji naukowych, po jarmarki folklorystyczne (Kaszubska Sobota) i spotkania z folklorem. Drugą grupę stanowią turyści zagraniczni, głównie niemieccy, mieszkający na zamku i odwiedzający polskie zamki gotyckie (Zamek Bytowski należy do ich stowarzyszenia). I wreszcie trzecia, równie liczna grupa to mieszkańcy ośrodków wczasowych i bardzo licznych w powiecie kwater agroturystycznych nad jeziorami, rzekami i wśród lasów, pragnący uatrakcyjnić swoje wakacje wypadem do Bytowa.
Każda z tych grup zgłasza inne pytania, które dotyczą atrakcji (m.in. zamku, muzeum w Płotowie), szlaków turystycznych, zakwaterowania, programów imprez. - Placówka posiada
bogaty zestaw materiałów promocyjnych o mieście, powiecie, a nawet województwie pomorskim, choć niekiedy nakłady nie pozwalają na masowy kolportaż. Natomiast nie ma problemów z materiałami płatnymi. Znajdują się one w dużym asortymencie, począwszy od przewodników, map, a skończywszy na albumach – mówi K. Paciorek, informując jednocześnie, że kończy prace nad przewodnikiem turystycznym po powiecie.
Jedynym problemem, zgłaszanym przez rozmówczynię, jest brak płynnego przekazu informacji o wolnych miejscach w ośrodkach wczasowych. Ośrodki nie przekazują niestety tych informacji z własnej inicjatywy. - Może warto wprowadzić taką usługę świadczoną za zryczałtowaną opłatę – zastanawiamy się z Katarzyną Paciorek.
Ruch turystyczny trwa na terenie powiatu bytowskiego przez cały rok, choć oczywiście jego natężenie następuje w sezonie letnim. Dlatego też dla małego zespołu osób (dyrektor, specjalista ds. informacji turystycznej oraz stażyści w sezonie) to okres wytężonej pracy. To natężenie nie jest jednak mniejsze ani przed, ani po sezonie. Wówczas trzeba się przygotować do promocji powiatu na targach: Tour Salon, ITB i innych, w których uczestniczy spółka „Promocja powiatu bytowskiego”.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit