Placówki „it” w każdej gminie!
Integracja dla turystyki na Ziemi Słupskiej

Daria Wojtas ze Starostwa Powiatowego w Słupsku zaprasza na letni i nie tylko letni wypoczynek na środkowym wybrzeżu i przylegającej doń krainie jezior, rzek i lasów w administracyjnych granicach powiatu słupskiego.
Tak powiat, jak i miasto Słupsk, od lat słyną z profesjonalnej informacji turystycznej, której gęsta sieć obejmuje wszystkie miejscowości o znaczeniu turystycznym. Dobrze układa się współpraca Starostwa z Centrum Informacji Turystycznej „Ziemia Słupska”, którym kieruje Monika Łobza.
Do dyspozycji odwiedzających Centrum Informacji Turystycznej „Ziemia Słupska” są markowe rowery turystyczne marki KROSS (damskie, męskie i dziecięcy), specjalnie przygotowane i oznakowane, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Rowery można wypożyczyć po atrakcyjnych cenach - 10 zł za godzinę oraz 40 zł za cały dzień.
Z początkiem maja 2010r. w CIT zainaugurowano działalność „Słupskiej Spiżarni”, miejsca w którym można nabyć niepowtarzalne i często niespotykane nigdzie indziej regionalne słupskie smakołyki. Oferowane są wyroby i produkty, które wchodzą w skład „Słupskiego Koszyka Regionalnego”. Jest to zbiór najlepszych i wyjątkowych frykasów z terenu ziemi słupskiej, ale również nazwa konkursu, który co roku jest organizowany w mieście, dając możliwość wyłaniania i nagradzania tych najlepszych.
W „Słupskiej Spiżarni”, ze specjalnie przygotowanego do tego celu regału można nabyć np. serek „Słupski Chłopczyk”, ciasteczka, makarony, ziarno orkiszowe, różnorodne grzyby marynowane, przetwory z owoców, miód, ciasteczka piwoszki i klawiszki. Ponadto przetwory z ryb, jak pasta z łososia, śledzie w ziołach, szprotki w oleju oraz wiele innych. „Słupska Spiżarnia” to doskonała forma promocji produktów regionalnych, a także atrakcja kulinarna dla poszukiwaczy nowych, wyjątkowych smaków.
Informacja turystyczna obejmuje poza Słupskiem - miastem na prawach powiatu: Damnicę (Gminny Ośrodek Kultury i Sportu), Dębnicę Kaszubską, Kępice (M-GOK) Kluki (w skansenie słowińskim), Kobylnicę, Potęgowo, Rowy (punkt sezonowy), Ustkę, Warcino (Centrum Edukacji Regionalnej). Placówki „it” są więc w każdej gminie!
Na Ziemi Słupskiej integracja dla turystyki ma różne formy organizacyjne. Działa Słupska Organizacja Turystyczna i odrębna Lokalna Organizacja Turystyczna w Ustce. Stowarzyszenie Produktów Lokalnych „Dolina Słupi”, w którym działa m.in. Joanna Orłowska, była naczelnik wydziału w starostwie i kierownik centrum „it”, propaguje m.in. takie produkty jak „Szlak elektrowni wodnych doliny Słupi” czy ”Kraina w kratę” (wieś Swołowo i okolice) .
Promocji turystycznej dobrze służy współpraca powiatu z Herzogtum Lauenburg (Niemcy), a także z powiatem bełchatowskim i cieszyńskim.
(jpp)
Centrum Informacji Turystycznej „Ziemia Słupska”
ul. Starzyńskiego 8, Słupsk
tel.: +48 59/ 842-43-26, 842-07-91