Siła płynie z gór

Istebna czyli 1/5 Beskidzkiej 5

Przez trzy miesiące na terenie trzech krajów i trzech gmin można zbierać puzzle, potem dopasować poszczególne elementy i wygrać nagrody.

Jeśli zwrócimy uwagą na potencjał turystyczny tylko jednej gminy Istebna  należącej do  „Beskidzkiej 5”  (Brenna, Istebna, Ustroń, Wisła, Szczyrk) – to możemy sobie wyobrazić, jak wielką siłę na turystycznym rynku  reprezentuje cała grupa. Trudno się więc dziwić, że jedno z haseł promocyjnych tego „super turystycznego” regionu brzmi „Siła płynie z gór”.

Aneta Legierska, pochodząca ze znanego rodu góralskiego, od pokoleń związanego z propagowaniem kultury, sportu, rekreacji i turystyki, absolwentka turystyki warszawskiej uczelni ALMAMER, pełni od kilku lat ważną funkcję kierownika Referatu Informacji, Turystyki i Promocji Urzędu Gminy Istebna.  Reprezentuje też swoją gminę na targach turystycznych.

- Istebna, to osobliwa górska gmina, znana z tradycyjnego folkloru. Ma też ciekawe położenie - zauważa rozmówczyni. Jej rodzinna gmina, przypomnijmy,  leży na tzw. trójstyku, czyli w miejscu, w którym spotykają się granice Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej.

- Warto do nas przyjechać wiosną, aby zobaczyć… „stawianie moja” -  mówi A. Legierska. - To wiosenny zwyczaj dekorowania żywej choinki, mający  symbolizować odrodzenie życia po okresie zimowym.  Choinkę tę dekorują kawalerowie dla swoich  wybranek. Gmina propaguje też tradycje koronkarstwa i tradycje pasterskie.

Referat kierowany przez rozmówczynię  jest jednocześnie punktem informacji turystycznej. Pracują tu cztery osoby. Do ich obowiązków należy nie tylko udzielanie informacji, ale całokształt działań związanych z promocją. Obok inicjatyw realizowanych wspólnie z powiatem, pozostałymi gminami „Piątki”,  cały szereg przedsięwzięć ma charakter indywidualny. Gmina prezentując się w publikacjach „Piątki” i powiatu nie rezygnuje z wydawania własnych folderów.

Drugi turystyczny punkt informacyjny w gminie Istebna działa w sklepie „Bacówka” w Koniakowie.

Gmina promuje się na targach, w radiu, na billboardach. Stały charakter ma wymiana materiałów informacyjnych  z sąsiednimi centrami „it”, także z obszaru Euroregionu. Dobra współpraca ze Śląską Organizacją Turystyczną jest gwarantem profesjonalnej promocji, także poza granicami kraju.

- Praca u nas trwa cały rok. W kwietniu i listopadzie – okresie przejściowym – trzeba zagospodarować wolne miejsca w bazie noclegowej i przygotować się do kolejnego sezonu  – mówi A. Legierska.

Wielka akcja zbierania puzzli

Istebna przygotowała w tym sezonie ciekawą wakacyjną propozycję. Dla wszystkich turystów przebywających na terenie Trójstyku przygotowana została niecodzienna gra. Przez okres 3 miesięcy Gmina Istebna zaprasza do zwiedzania atrakcji po polskiej i czeskiej stronie Trójstyku i zbierania puzzli. Przygodę rozpocząć trzeba od zdobycia mapki, która dostępna jest w miejscowych placówkach  informacji turystycznej. Zwiedzając kolejne punkty zaznaczone na mapce można nie tylko zyskać informacje o okolicy, ale też zebrać 9 elementów układanki. Cztery elementy znajdują się na polskiej stronie, kolejne cztery w Czechach, a dziewiąty element będzie można otrzymać na Trójstyku zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Po zebraniu wszystkich części układanki należy  zgłosić się do Punktu Informacji Turystycznej w Istebnej lub w Mostach u Jablonkova, gdzie zostanie potwierdzona prawidłowość puzzli. Trud wędrowania na pewno się opłaci, bo spośród wszystkich osób, które zbiorą całość układanki w połowie października zostanie wylosowana główna nagroda, a za każdą zebraną układankę otrzyma się w Punkcie Informacji Turystycznej upominek.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit