Jesienne wybory Polaków. Gdzie najchętniej odpoczywamy?
Jesienią Polacy zdecydowanie wybierają południe kraju. Wrzesień i październik to wymarzona pora na górskie wędrówki. Popularnością cieszą się także duże aglomeracje miejskie, gdzie nawet pogoda nie przeszkodzi w podziwianiu zabytków i lokalnych atrakcji.
Góry to niezwykle popularny kierunek podróży jesienią. Z czego wynikają takie wybory Polaków? Jak tłumaczą turyści, jest to idealny czas na zdobywanie górskich szczytów. Przede wszystkim chodzi o bardzo stabilne i umiarkowane warunki pogodowe. Nie doskwierają upały, rzadko występują gwałtowne opady i wyładowania, które w okresie letnim zdarzają się dosyć często. Na szlakach nie ma aż tak dużego ruchu, jak podczas wakacji, nie ma problemów z noclegiem w schroniskach. Najważniejsze są jednak walory estetyczne, bo góry jesienią najbardziej cieszą oko. Pożółkłe trawy, różnobarwne krzewy i zieleń jodeł wprawiają w zachwyt.
To m.in. z tego powodu, najwięcej zapytań noclegowych pojawia się w województwie małopolskim – 35 proc. wszystkich zapytań we wrześniu.
- Turystów przyciąga również dolnośląskie – 21 proc. zapytań, śląskie – 9 proc., pomorskie, w tym głownie Trójmiasto – 8 proc., a także podkarpackie z 6 proc. – wymienia Kamila Miciuła, specjalista ds. marketingu i PR serwisu nocowanie.pl.
Wśród najbardziej popularnych miejscowości we wrześniu znalazły się Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, Wrocław, Kraków, Szczyrk, Wetlina, Warszawa i Wisła.
Dolnośląskie
Tym, co przyciąga turystów na Dolny Śląsk, jest przede wszystkim piękna przyroda: Karkonosze, Góry Stołowe i Błędne Skały, czy odludne Góry Bystrzyckie, magiczna Ślęża, zaciszne Bory Dolnośląskie i jaskinie. Nie mniejszym atutem jest także stolica regionu Wrocław - centrum gospodarcze, kulturalne i naukowe w Polsce czy legendarne uzdrowiska - Duszniki, Lądek, Polanica, Kudowa czy Cieplice. Zachwyca również bogactwo zamków i pałaców z Książem, Czocha, Grodnem, Grodźcem, Wojanowem i innymi obiektami Doliny Pałaców i Ogrodów.
Jak wynika z analizy turyści najczęściej składali zapytania do obiektów położonych w Karpaczu (33 proc. zapytań w całym województwie), Szklarskiej Porębie (19 proc.), oraz Wrocławiu (15 proc.).
Śląskie
Śląsk, choć niektórym wciąż kojarzy się często z ciężkim przemysłem, kominami i nieświeżym powietrzem, dziś odradza się na nowo i staje się coraz atrakcyjniejszy dla turystów. Centralnym ośrodkiem Górnego Śląska są dziś nowoczesne Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami. Ale to nie jedyny atut tej części naszego kraju. W regionie ważne są również: Chorzów z ogromnym i niezwykle atrakcyjnym Parkiem Śląskim, Tarnowskie Góry z Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga, Gliwice czy historyczny Racibórz z zamkiem.
Turyści w Śląskim najczęściej pytali o Szczyrk (28 proc. zapytań z województwa), Wisłę (25 proc.) oraz Ustroń (11 proc.). Ciągle popularnością cieszą się też Częstochowa (6 proc.) oraz Katowice (4 proc.).
Małopolskie
Małopolska to oczywiście jej stolica - magiczny Kraków - turystyczna perła Polski. Region kryje jednak wiele innych atrakcyjnych miejsc. Kopalnia Soli w Wieliczce, Pieniny, Tatry, Beskid Sądecki i południowa część Jury, to tylko niektóre z nich. Turyści nie zapominają również o innych pięknych miastach tego województwa - Tarnowie, Sandomierzu, czy Tarnobrzegu.
W województwie małopolskim zdecydowanym faworytem wśród turystów jest Zakopane (55 proc. wszystkich zapytań w województwa). Popularne są również Białka Tatrzańska (9 proc.) i Kraków (7 proc.), a w dalszej kolejności Szczawnica (5 proc.) i Bukowina Tatrzańska (3 proc.).
Podkarpackie
Południowo-wschodni kraniec Polski to jeden z najciekawszych, najbardziej urozmaiconych zabytkami regionów naszego kraju. Znaleźć tu można zarówno malownicze krajobrazy Bieszczadów czy Pogórza Przemyskiego, nieskażoną przyrodę, jak i wspaniałe zabytki lokujące się wśród najbardziej wartościowych w kraju. Te właśnie sprawia, że województwo odwiedzane jest przez coraz więcej osób.
W województwie podkarpackim turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w Wetlinie (37 proc.), Solinie (18 proc.) oraz Polańczyku (12 proc.).
Warto odkryć jesienią piękno polskich gór. Wspaniałe krajobrazy, niezwykłą przyrodę oraz ciekawe i malownicze szlaki. To również dobry czas na zwiedzanie polskich miast, Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Lublin czekają na turystów.
Źródło: nocowanie.pl; fot. Przemysław Kożuch/Flickr.com