Koordynacja dwóch systemów „it”

Jura tradycyjnie razem

Powitanie gości przez Tomasza Kucharskiego wójta Gminy Olsztyn podczas otwarcia w październiku 2011 r. Punktu Informacji Turystycznej w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie

Dwudziestolecie obchodził niedawno Związek Gmin Jurajskich - jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w Polsce, znacznie wyprzedzające w czasie powstanie takich organizacji,  jak ROT-y, LOT-y czy LGD.

Obecnie ZGJ skupia 37 gmin z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodniczący Związku Adam Markowski, do atutów tej organizacji zalicza: stabilność i dojrzały wiek, apolityczność; kompleksowe objęcie zagadnień ważnych dla Jury (których nie podejmuje żadna inna organizacja); siłę zintegrowanej promocji (pojedynczych gmin nie stać, aby przebić się do świadomości ogólnopolskiego, a zwłaszcza zagranicznego turysty), sprawdzone metody działań.

Jurajska Organizacja Turystyczna jest obecna na wszystkich ważnych targach turystycznych. Specjalista ds. Turystyki Rafał Rębisz – wielokrotnie widziany na targach, zawsze wita przybyszów informacjami o nowościach swojego regionu. Podczas Targów „Lato” należał do nich: Park Miniatur na Złotej Górze koło Częstochowy, audiowycieczki – propozycje  tras okrężnych, które można odbyć z audio-przewodnikami, aby następnie zwrócić wypożyczony sprzęt. Do nowości zaliczyć można było:  – hotel w Siewierzu i Pałac Strachów.

Istotnym punktem w pracy Związku jest informacja turystyczna. Jurajska informacja ma tradycję, którą szkoda byłoby zaprzepaścić, bowiem znakomicie wpływa na identyfikację regionu turystycznego. Obszar działania Związku obejmuje dwa wojewódzkie systemy informacji turystycznej – małopolski i śląski, co wymaga efektywnej koordynacji. Obserwacja prac Związku wskazuje, że nie z takimi problemami potrafił sobie radzić i tak będzie z pewnością w kolejnych dziesięcioleciach.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit