W Górach Opawskich

Marzenie o turystycznej stronie internetowej

Góry Opawskie

Pod Wieżą Bramy Górnej, na zabytkowej starówce Głuchołaz, mieści się Centrum Informacji Turystycznej przy Urzędzie Miasta i Gminy, który kieruje Mariusz Wyszkowski. - Nasze miasto jest uroczo położone u podnóża Gór Opawskich. Jest znane z geotermii, walorów uzdrowiskowych, cennych zabytków, stanowi bazę wypadową do popularnych miejscowości wypoczynkowych, m.in. Pokrzywnej i Jarnołtówka – mówi M. Wyszkowski. Panuje tutaj całoroczny sezon turystyczny, wokół są idealne tereny wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, a zimą czekają trasy narciarskie.

W głuchołaskim CIT pracują trzy osoby, do zadań których należy także ewidencja bazy noclegowej (jest tutaj 5500 miejsc noclegowych, w tym ¾ całorocznych). Ewidencja bazy noclegowej i informacja turystyczna – to zdaniem kierownika CIT bardzo dobre powiązanie. - Wiemy dokładnie o wszystkich miejscach noclegowych. Problemem jest brak systemu komputerowego umożliwiającego posiadanie aktualnych informacji o wolnych miejscach w obiektach. Przydałby się taki program – rozważa problem M. Wyszkowski. - Tymczasem musi wystarczyć dobra współpraca z ośrodkami, choć nie wszystkie komunikują na bieżąco o wolnych lub zajętych miejscach. Wyróżnia się pozytywnie Ośrodek „Maks” w Jarnołtówku.
Załoga Centrum ma przez cały rok pełne ręce roboty. Placówka wydaje własne materiały promocyjne. - Musieliśmy zaktywizować tę działalność, gdyż w ostatnich latach była trochę zaniedbana – przyznaje rozmówca. Centrum posiada liczne publikacje z powiatu nyskiego, województwa dolnośląskiego, a także ze współdziałających czeskich gmin euroregionu „Pradziad”. Do dyspozycji turystów jest infokiosk czynny całą dobę. Ważną rolę odgrywa udział w targach turystycznych Tour Salon „Glob” i „Silesia” w Katowicach – to także zadanie centrum „it”, które jest realizowane przy udziale Starostwa Powiatowego w Nysie.
Centrum ma stały kontakt z turystami, organizuje ciekawe imprezy, np. wycieczki lokalne (płatne i bezpłatne), zaprasza na imprezy partnerów – Płukanie Złota, Dni Piwa i Pogody (po stronie czeskiej), Festiwal Piosenki Turystycznej „Kropka”, zaprasza też do Nysy, m.in. na Dni Twierdzy.
Turyści z pobytu i z informacji turystycznej w Głuchołazach i Górach Opawskich są
zadowoleni. Ważnym problemem dotyczącym najmłodszych turystów, po wejściu Polski do strefy Schengen, jest niemożność przekroczenia granicy na podstawie legitymacji szkolnych, ani list uczestników obozu (zielonej szkoły), które były honorowane dawniej przez stronę czeską. - Sytuacja ta rodzi liczne kłopoty – mówi M. Wyszkowski.
Pozytywów po wejściu do strefy Schengen jest sporo. Przede wszystkim do Głuchołaz przybywa teraz więcej turystów czeskich. Istnieje wreszcie możliwość korzystania z czeskiej linii kolejowej, przebiegającej tranzytem przez Głuchołazy, a do której przez ponad 60 lat nie można było wsiąść.
- Marzy nam się dobra turystyczna strona internetowa – kończy rozmowę M. Wyszkowski, zapraszając w Góry Opawskie.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!