Mech to przeżytek. Lasy Państwowe radzą, jak odnaleźć drogę w lesie
Spacer między drzewami potrafi zrelaksować każdego. Co jednak, gdy nogi zaniosą nas w miejsce, z którego nie znamy drogi powrotnej? Z pomocą przychodzą Lasy Państwowe i tłumaczą, jak wyjść z leśnej opresji.
Zgubienie drogi w lesie może zdarzyć się każdemu. Gąszcz drzew, podobnie wyglądające kamienie, kilka pozornych ścieżek rozchodzących się na wszystkie strony świata, które po kilkudziesięciu metrach nagle znikają. Co może wtedy zrobić strapiony wędrownik? Po pierwsze, nie ulegać panice. Zabłądzenie w lesie to jeszcze nie koniec świata. A o tym jak wyjść z opresji, na swoim profilu na Facebooku napisały Lasy Państwowe.
Po pierwsze, skorzystajmy ze zdobyczy techniki, z którymi dziś mało kto się rozstaje na dłużej. Telefon z wbudowanym systemem nawigacji pomoże w łatwy sposób wyprowadzić nas do najbliższej drogi czy innego celu naszej wędrówki. Jeśli jednak takiego aparatu nie posiadamy, lub nie może on nawiązać połączenia z satelitami, to wciąż możemy z niego skorzystać. Sprawa może wydawać się oczywista, ale w stresie łatwo można o niej zapomnieć. A przecież z każdego aparatu możemy zadzwonić do znajomego, który powiadomi o naszej sytuacji leśniczych lub skontaktować się bezpośrednio z nimi. Wtedy pozostaje nam opisać charakterystyczny punkt, znajdujący się w zasięgu wzroku lub spróbować taki znaleźć.
Może się jednak okazać, że technika nas zawiedzie – rozładuje się bateria lub miejsce, w którym się znaleźliśmy jest „sygnałową pustynią”. Wtedy z pomocą przyjdą nam betonowe słupku. Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, każdy kompleks leśny podzielony jest na swoiste, prostokątne ,,działki’’. Są one oddzielone od siebie wąskimi pasami bez drzew, oraz wymalowanymi na drzewach podwójnymi paskami. Idąc taką wizurą, prędzej czy później dotrzesz do skrzyżowania z podobną, przecinającą ją pod kątem 90 stopni. Rozejrzyj się dobrze wokół, na każdym takim skrzyżowaniu powinien znajdować się betonowy lub granitowy słupek z 4 numerami.
Jeśli orientujesz się, po której stronie świata, względem kompleksu leśnego jest miejsce do którego chcesz wrócić, możesz odnajdując wspomniany słupek z numerami, spróbować sam obrać kierunek marszu. Na każdej ze ścianek słupka namalowano numer, który jest przypisany do oddziału na który ,,patrzy’’. Stałą zasadą numerowania poszczególnych oddziałów leśnych jest narastanie numerów od północnego wschodu, w kierunku zachodnim. Z drugiej strony w sąsiadujących ze sobą oddziałach numery rosną z północy na południe. Można zatem przyjąć, że krawędź pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskaże ci kierunek północny.
Źródło: Facebook/LasyPanstwowe; fot. Anna Chara/Flickr.com