Miasto z dwiema bramami

Nowe Miasto Lubawskie (nie mylmy z Nowym Miastem nad Pilicą, Nowym Miastem nad Soną czy Nowym Miastem w Wielkopolsce) to pogranicze województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko mazurskiego, brama na Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Brodnickie.
To miasto bardzo często zmieniało przynależność administracyjną, było w województwach olsztyńskim i toruńskim, by znaleźć się w warmińsko-mazurskim. Dostępu do sympatycznej starówki „bronią” dwie zabytkowe bramy, przy czym w jednej z nich znajduje się Muzeum Regionalne. Osobliwą lokalizację ma nowomiejski punkt informacji turystycznej usytuowany w środku w Rynku w… dawnym kościele ewangelickim, mieszczącym też kino Harmonia i inne instytucje kultury. Funkcje sakralne pełni natomiast gotycki kościół parafialny z bogatą kolekcją malowideł ściennych. Ich piękne, barwne reprodukcje zdobią materiały promocyjne Nowego Miasta, wyróżniające się atrakcyjnością i poziomem merytorycznym.
Nowe Miasto Lubawskie należy do europejskiej sieci „Cittaslow” skupiającej miasta zabytkowe liczące do 50 tysięcy mieszkańców, promujące turystykę kulturową i zdrowy, spowolniony rytm życia.
Miasto, w tym punkt „it” odnotowuje dużą frekwencję turystów, także zagranicznych, głównie niemieckich. Ich celem - obok zwiedzania zabytków i muzeów jest szlak kajakowy, a także okolice, m.in. ruiny zamku w Kurzętniku.
(jpp)