Punkt Informacji Turystycznej w Tucholi

Muzeum z „it” - udane partnerstwo

Muzeum Borów Tucholskich i Punkt „it” – Tuchola, ul. Podgórna 3

W samym centrum jakże malowniczej starówki miasta Tuchola, w dawnym browarze, mieści się Muzeum Borów Tucholskich, od kilku lat będące też siedzibą punktu informacji turystycznej. Placówki te wzajemnie uzupełniają się.

Trafiają tutaj zarówno ci, którzy przede wszystkim poszukują informacji turystycznej, jak też osoby zainteresowane głównie zwiedzeniem muzeum. Klienci informacji turystycznej bardzo często dają się namówić do zwiedzenia muzeum, a zwiedzający przeważnie korzystają z usług „it”. Interesująca ekspozycja w wielu przypadkach dostarcza dodatkowych argumentów za przedłużeniem pobytu lub zaplanowaniem kolejnych przyjazdów w Bory Tucholskie. Toteż, po zakończeniu zwiedzania, niektórzy wracają do punktu „it”, aby dowiedzieć się np. o możliwości zakwaterowania, szlaki itd. Informacje ustne uzupełniają liczne nieodpłatne materiały promocyjne gmin powiatu tucholskiego. Najmłodsi są „egzaminowani” z wiedzy o Borach Tucholskich, zdobytej w muzeum i w przypadku pozytywnego wyniku tego „egzaminu” otrzymują nagrodę. Niezależnie, w punkcie „it” można zakupić   liczne publikacje dotyczące regionu – od opracowań popularnych, po naukowe.

Muzeum Borów Tucholskich i informacja turystyczna znakomicie się uzupełniają. Muzeum ma charakter regionalny, toteż dostarcza kompendium wiedzy o atrakcjach regionu: jego florze i faunie,  kulturze ludowej, historii i zabytkach.  Dowiemy się tu wiele ciekawych rzeczy. Na uwagę zasługuje np. kopia dwóch mieczy, znanych z wydarzeń poprzedzających bitwę pod Grunwaldem. Podobno oryginał był własnością krzyżackiego komtura z Tucholi.  Natomiast gmina Śliwie chwali się tym, że tutaj już w 1878 r. (a więc trzy lata wcześniej niż w Warszawie) po raz pierwszy zadzwonił telefon.

Trzeba dodać, że na terenie powiatu tucholskiego punkty informacji turystycznej funkcjonują w siedzibach wszystkich gmin, tj. we Cekcynie, Gostycynie, Kęsowie, Lubiewie, Gliwicach, przy czym przeważnie w każdej z ich znajdują się po dwa punkty: w siedzibie urzędu gminy i w domu kultury. Są one bardzo dobrze wyposażone w materiały promocyjne.

Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” przygotowała folder „W labiryntach natury”, którego lektura będzie idealnym wprowadzeniem do tej  krainy. Gminy przygotowały dla turystów własne publikacje promocyjne. Na uwagę zasługuje spaniała mapa „Leśne szlaki rowerowe w gminie Cekcyn”  przygotowana przez obchodzące swoje 10-lecie Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej i sfinansowana przez samorząd gminy. Nakładem tegoż urzędu ukazał się folder o jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, którym są „Cisy Staropolskie” imienia Leona Wyczółkowskiego. Gmina Lubiewo wydała bogato ilustrowany folder „szlakiem trzech wież” kierujący do zabytkowych świątyń Bysławia, Bysławka i Lubiewa.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit