MCIT

Na Jasnej Górze i u jej stóp

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Alei Najświętszej Maryi Panny 65

Od wielu lat przy głównej arterii Częstochowy, na odwiecznym trakcie pielgrzymkowym i turystycznym funkcjonuje bardzo sprawnie placówka informacji turystycznej, która obsługuje turystów i pielgrzymów z całego świata.

Lidia Bednarek z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Częstochowie, działającego obecnie  w strukturze Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta była świadkiem strukturalnych i organizacyjnych przeobrażeń tej pożytecznej i niezbędnej miastu placówki. Przed laty podlegała ona m.in. częstochowskiemu Oddziałowi byłego Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Warszawie, kierowanemu przez cale lata przez Elżbietę Trzeciak, szczególnie zasłużoną dla częstochowskiej turystyki.

Dzisiejszy model organizacyjny, w sytuacji gdy samorząd terytorialny stał się realnym gospodarzem terenu, sprawdza się bardzo dobrze. Siłę wspomnianej placówki wzmacnia jej stałe, realne wsparcie ze strony władz Miasta, a także ścisła współpraca z Częstochowską Organizacją Turystyczną (CzOT), której biuro pracuje w  sąsiednim lokalu. Nie bez znaczenia jest fakt, że dyrektorem biura CzOT jest właśnie Elżbieta Trzeciak. CzOT ma obecnie około 30 członków, głównie z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Ostatnio dołączył do tej grupy Park Miniatur na Złotej Górze w Częstochowie.

Pytania, z którymi zwracają się odwiedzający placówkę przy Alei NMP są bardzo różnorodne i dotyczą: klasztoru, atrakcji miasta, kalendarza imprez, zakwaterowania, a także często zupełnie nie przewidzianych kwestii. Trudno się dziwić, wszak przybywają tutaj turyści i pielgrzymi dosłownie z całego świata.

Z myślą o mieszkańcach oraz turystach znajduje się tu punkt sprzedaży folderów, map, albumów i wydawnictw o Częstochowie oraz innych pamiątek związanych z miastem i regionem (prowadzony przez CzOT), dostępne są także liczne bezpłatne wydawnictwa informacyjno-promocyjne w wielu wersjach językowych.

Miejskie CIT nie pracuje jedynie w swojej siedzibie. Wspólnie z Częstochowską LOT organizuje np. ekspozycje na targach Lato w Warszawie, Tour Salon w Poznaniu, targach w Katowicach czy Łodzi. Lidia Bednarek chwali tradycyjnie bardzo dobrą współpracę z Klasztorem na Jasnej Górze, w tym także z Jasnogórskim Centrum Informacji.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit