Non omnis moriar, chciałoby się powiedzieć o Agnieszce Sobańskiej

Zespół WIT pod kierownictwem Agnieszki Sobańskiej (druga z lewej). Współpracownicy, od lewej Agata Zjawińska, Urszula Stańczyk i Damian Kruszyna

Są wśród ludzi turystyki postaci, które odchodzą, ale nie całkiem, nie wszystek, jak powiada filozof. Pamiętamy Agnieszkę Sobańską, założycielkę i byłą wieloletnią dyrektorkę Włocławskiej Informacji Turystycznej. Jej dzieło jest doceniane i kontynuowane przez władze Włocławka, organizacje, z którymi współpracowała, zespół „it" i mieszkańców miasta.

Minęły dwa lata, od kiedy Agnieszki Sobańskiej nie ma wśród nas. Została nam w pamięci, zawsze z promiennym uśmiechem, pełna optymizmu, chęci do działania i energii, która udzielała się otoczeniu. Wnosiła ją w prace Forum Informacji Turystycznej działającej przy Polskiej Organizacji Turystycznej. – Agnieszkę Sobańską poznałem dziesięć lat temu na jednym z Forum IT. Później wspólnie pracowaliśmy w zarządzie. Sympatyczna, pełna radości i bardzo życzliwa. Była niezwykle zaangażowana w prace zarządu, chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami, nigdy nie odmówiła pomocy. O swoim mieście zawsze mówiła ciepło, była chodzącą jego reklamą. Dla mnie Włocławek zawsze będzie kojarzył się z Agnieszką... - mówi Marcin Pałach, przewodniczący Forum Informacji Turystycznej, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Przede wszystkim Agnieszkę Sobańską pamiętają jednak mieszkańcy Włocławka. Zachęcała ich wytrwale do aktywnego wypoczynku. Bywało, że na zaproszenie do wspólnej przejażdżki stawiało się pół tysiąca osób, które na rowerach podążały szlakami zabytków i ciekawych miejsc Włocławka i sąsiednich gmin. Każda z wypraw miała formę pełnych atrakcji imprez integracyjnych, aktywizowała fizycznie i umysłowo, na przykład pokłosiem konkursów literackich były relacje i opowiadania opisujące przygody w trakcie wycieczek rowerowych. Kto nie przepadał za zwiedzaniem z wysokości rowerowego siodełka dostawał inną propozycję. – Chciałam, żeby miłośnicy historii Włocławka poczuli się turystami we własnym mieście – mówiła nam Agnieszka Sobańska zapowiadając organizacje ciekawych tras tematycznych, spacerowych, turystycznych, kulturowych. Szczególną popularność zdobyły przechadzki z kijkami nordic walking, a ponieważ pojawili się uczestnicy z żyłką sportową, założono drużynę Włocławskiej Informacji Turystycznej, która wystartowała w Mistrzostwach Polski w Nordic Walking w Gnieźnie w 2010 roku. Nie bez sukcesu. Trener drużyny, Kazimierz Sikorski zdobył mistrzostwo Polski w kategorii wiekowej powyżej 60. roku życia.

W tym roku, 11 kwietnia, dla uczczenia drugiej rocznicy śmierci Agnieszki Sobańskiej, zorganizowano dwie imprezy w Jej ulubionych dyscyplinach. Marsz nordic walking i rajd rowerowy. Do marszu zapraszali mieszkańców - zespół „it" , sekcja nordic walking działająca przy Włocławskim Towarzystwie Wioślarskim i Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Natomiast chętni do udziału w rajdzie rowerowym stawili się licznie na zaproszenie prezydenta Miasta Włocławka Marka Wojtkowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek Włodzimierza Pamfila i Włocławskiego Krajoznawczego Klubu Rowerowego PTTK Cyklista. Prezydent Wojtkiewicz kontynuuje dobry zwyczaj wprowadzony przez swojego poprzednika Andrzeja Pałuckiego. Nie ogranicza się do formalnego objęcia patronatu nad rajdem. Osobiście bierze w nim udział. Stałymi uczestnikami rajdów prezydenckich są również penitencjariusze oraz byli skazani z rodzinami i funkcjonariusze Zakładu Karnego we Włocławku. Jedną z inicjatyw Agnieszki Sobańskiej był program zajęć z więźniami polegający na udziale w turystyce, między innymi rowerowej. W kwietniową sobotę, grupa prawie dwustu rowerzystów wyruszyła znad jeziora Czarnego trasą przez Warząchewkę, Gołaszewo do Czerniewic. Na tamtejszym cmentarzu, na grobie Agnieszki Sobańskiej, uczestnicy zapalili znicz.

Utworzona w 1996 roku Włocławska Informacja Turystyczna stanowi centrum informacji turystycznej Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, informujeo atrakcjach turystycznych Włocławka, najważniejszych wydarzeniach kulturalnych i sportowych miasta. Zakres prowadzonej przez WIT działalności promocyjno-informacyjnej jest szeroki i obejmuje nie tylko duże projekty mające na celu zwrócenie uwagi turysty krajowego i zagranicznego, ale też i mniejsze nakierowane na mieszkańców miasta i regionu. Włocławska „it" posiadająca najwyższą liczbę czterech gwiazdek kategoryzacyjnych, nagradzana była prestiżowymi wyróżnieniami. Między innymi zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej „Na najlepszy punkt informacji turystycznej", uhonorowana została przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką „za zasługi dla turystyki". Zanim jednak nadszedł czas nagród, były momenty trudniejsze. Dwukrotnie informację turystyczną we Włocławku, likwidowano. Tylko dzięki determinacji Agnieszki Sobańskiej przetrwała zły okres. I to również miejmy w pamięci wspominając niezrównaną koleżankę, niezastąpioną współpracowniczkę, tak bliską środowisku turystycznemu.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit