Centrum „it” w Koninie

Pierwsze w regionie

Zespół CIT. W środku kierownik Adrian Rapeła

Na targach turystycznych Lato 2011, w stoisku Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Starostwo Powiatowe w Koninie promowało między innymi uroki wschodniej Wielkopolski . Wiedza o nich będzie tym dostępniejsza, że w Koninie działa już pierwsze w regionie Centrum Informacji Turystycznej.

CIT przy ul. Dworcowej

Ewelina Rapeła z tegoż Starostwa z dużą satysfakcja informowała o utworzeniu w 2010 roku Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, prowadzonego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina”. Urządzenie CIT kosztowało 100 tys. złotych. W placówce zatrudniono trzy osoby, zapewniono budżet - ze składki, którą wnosi do budżetu LOT-u powiat koniński i z dotacji miasta Konina. Brak tej placówki od dawna był bardzo dotkliwy , zwłaszcza że w innych miastach regionu (np. w Gnieźnie, Lesznie, Kaliszu) takie placówki działały już od dawna.

W Centrum „it”  przy ulicy Dworcowej, nieopodal Konińskiego Domu Kultury, można uzyskać informacje o walorach turystycznych regionu, bazie noclegowej i gastronomicznej, czy imprezach, otrzymać bezpłatne foldery niemal z całej Wielkopolski, mapy powiatu i Konina. Sprzedawane są wydawnictwa turystyczne, pojawią się również dukaty lokalne i paszport Wielkopolanina. Planuje sie również prowadzenie badań rynku pod kątem,  co szczególnie przyciąga turystów do Konina i okolic.

W sezonie letnim CIT jest czynne od godz. 9.00 do 18.00, w soboty - od 10.00 do 14.00.

Bursztynowy Szlak Rowerowy

- Konińskie to obszar o dużej atrakcyjności - mówi E. Rapeła, wyliczając turystykę: pieszą, kajakową (szlak Konin - Ślesin- Kruszwica) czy  nurkowanie. Licznie odwiedzane są: sanktuarium w Starym Liczeniu i tamtejsze muzeum, klasztory w Bieniszewie i Kazimierzu Biskupim, Skulsk - stolica „kminy ochweśnickiej”, Wielka Kajakowa Pętla Wielkopolski.2.X.2010r. - osiemdziesięciu rowerzystów w wieku od 6 do 77 lat wzięło udział w zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Koninie rajdzie z okazji otwarcia Bursztynowego Szlaku Rowerowego

Nowością Konińskiego jest Bursztynowy Szlak Rowerowy, przy wytyczaniu którego zaangażowały się liczne samorządy. BSR jest kolejnym ze szlaków Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych (WSSR) przebiegających przez powiat koniński. Otwarty w październiku 2010 roku wielkopolski odcinek liczy 200 km i przebiega z południa na północ wschodnią częścią Wielkopolski. Szlak rozpoczyna się w Sycowie skąd prowadzi na północny wschód – przez Wzgórza Ostrzeszowskie, Kobylą Górę, Ostrzeszów, Mikstat, Ołobok, Kalisz, Russów, Stare Miasto, Konin, Ślesin i dalej rynną jezior ślesińskich do Przewozu. Nawiązuje on do przebiegu dawnego traktu handlowego jakim był Szlak Bursztynowy, którym w okresie Imperium Rzymskiego przemieszczały się karawany kupieckie od Adriatyku do Bałtyku (Pula – Gdańsk) w poszukiwaniu bardzo cennego na owe czasy bursztynu. Bursztynowy Szlak Rowerowy prowadzi przez ciekawe turystycznie i przyrodniczo tereny.

W promocji turystyki pomaga współpraca zagraniczna Starostwa w Koninie  m.in. z miastem i okręgiem Ilm (Turyngia), rejonem Laaneviru (Estonia) i Kozjatynem (Ukraina). Porozumienie obejmuje m.in.: udział w targach, organizacje zielonych szkół, staże akademickie. Wspólnie powstają pomysły na produkty turystyczne.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit