Oceny i poglądy

Podkarpackie lepiej poinformowane

Podkarpackie lepiej poinformowane

Na temat aktualnego stanu informacji turystycznej w Podkarpackiem rozmawiałem w trakcie targów „Tour Salon” z Agatą Sarną - kierownikiem Oddziału Turystyki Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Za wzorowe centrum informacji turystycznej rozmówczyni uważa placówkę w Sanoku, prowadzoną przez Urząd Miasta, z która współpracują cenieni działacze turystyki, m.in. Robert Bańkosz, Wojciech Wesołkin i Leszek Tomaszkiewicz, pełniący dyżury w tymże centrum „it”. Bardzo dobrymi placówkami są centra „it” w Romanowie (dysponujące ładnym pawilonem w centrum uzdrowiska), w Lesku (którego kierownikiem jest działacz turystyczny Jacek Łeszega) i Ustrzykach Dolnych. Natomiast w przypadku Iwonicza Zdroju tamtejszy samorząd przyjął zasadę, że prowadzącym centrum „it” jest każdorazowy zwycięzca przetargu. Zgadzamy się z rozmówczynią, że – aczkolwiek jest to autonomiczna decyzja samorządu - to nie jest to rozwiązanie najszczęśliwsze, gdyż uniemożliwia ciągłość pracy i dalekosiężnych planów w zakresie rozwoju informacji turystycznej.

Do rozmowy włączył się Jan Jarosz z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Przemyśla, który zaprezentował rozwiązanie przyjęte w tym mieście: na zlecenie samorządu sprawy informacji turystycznej prowadzi tutaj doświadczony oddział PTTK. Dobre placówki „it” funkcjonują w Leżajsku i Przeworsku, a także w Rudniku (Centrum Wikliny). W Jarosławiu działa prężne Stowarzyszenie Przewodników, wspierające informację turystyczną.

Zgadzamy się z A. Sarną, że na terenie województwa podkarpackiego istnieją białe plamy na mapie systemu informacji turystycznej. Dotyczą one zwłaszcza północnej części województwa. Brakuje ich np. w Kolbuszowej, Ulanowie.

W Rzeszowie działa punkt „it” w podziemnej trasie turystycznej. Nie jest to placówka o zasięgu wojewódzkim. Dlatego też z zadowoleniem należy przyjąć inicjatywę utworzenia Podkarpackiego Centrum Informacji Turystycznej w całorocznym schronisku PTSM w Rzeszowie, kierowanym przez doświadczonego działacza PTSM i PTTK – Mariana Dzimirę.

Jan Paweł Piotrowski

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit