Arcyksiężna Habsburg i Bracia z Milówki sławią Żywiecczyznę

Pomysły na promocję regionu

Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg…Więcej »

Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Żywieckiego jest zadowolony z efektów działalności promocyjnej. Ambasadorem regionu jest arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg od 2001 roku mieszkająca w żywieckim zamku. Do promocji włączają się Łukasz i Paweł Golcowie, wydający i sponsorujący publikacje o żywieckich strojach ludowych.

Ambasadorzy ziemi żywieckiej

Honorową Obywatelką Żywca i Ambasador Ziem Górskich jest arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg. Urodziła się w Żywcu, a jej szczęśliwe dzieciństwo upłynęło w tutejszym rodowym zamku. Po wojnie, wygnana z rodziną z Polski, zamieszkała na stałe w Davos w Szwajcarii. Do ukochanego Żywca wróciła z polskim paszportem po sześćdziesięciu latach, we wrześniu 2001 roku.

21 marca 2009 r. w Żywcu podczas uroczystej gali z okazji ogłoszenia wyników plebiscytu na Osobowość Ziem Górskich stowarzyszenie Koalicja Marek Ziem Górskich przyznało jej tytuł Honorowego Ambasadora Ziem Górskich.

Arcyksiężna patronuje działaniom Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu, odwiedza na miarę sił, bowiem liczy już 85 lat, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne dla Dzieci. Z ogromnym zainteresowaniem śledzi efekty systematycznej, niejednokrotnie bardzo ciężkiej pracy rehabilitantów i prowadzonych terapii oraz losy podopiecznych tej placówki. Czuje się w Fundacji i Centrum jak w domu wśród najbliższych przyjaciół, bo też jest tam traktowana jak członek rodziny. Budynek, w którym mieści się Centrum jest jej szczególnie bliski, ponieważ należał kiedyś do dóbr Habsburgów niedaleko rodzinnego zamku i jako dziecko niejednokrotnie wraz z rodzeństwem przebywali na terenie tej posiadłości. Arcyksiężna wyraża ogromne zadowolenie, że jeszcze niedawno bardzo zaniedbana, zrujnowana zabytkowa posiadłość nabiera pięknego blasku i do tego służy tak szczytnym celom.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit