Historia „it” historią turystyki
Pouczający przykład Włocławskiej Informacji Turystycznej

Zbliżająca się 50. rocznica powstania polskiego systemu informacji turystycznej jest okazją do sumowania dorobku minionych lat, ale też do formułowania rad i przestróg, którymi powinni zainteresować się dzisiejsi i przyszli kreatorzy polityki turystycznej.
Nie jest już chyba dziś kwestionowany fakt, że dzieje turystyki są ważnym składnikiem historii miast, regionów kraju. Warto podkreślać, że to właśnie na wizerunek turystyki wpływała kondycja informacji turystycznej, której działania służyły przecież nie tylko promocji popytu, ale także - zwłaszcza po roku 1990 - podaży produktu turystycznego.
System informacji turystycznej utworzony w latach 1962-63 niestety wielokrotnie reorganizowano, a brak stabilizacji i niepełna zasadność niektórych poczynań przyczyniały się do jego osłabiania, a nawet eliminowania jego niektórych ogniw. W tych przypadkach szczególną rolę odgrywali wybitni działacze turystyki, którzy niejednokrotnie z dużym narażeniem, ale też i skutecznością zabiegali o uchronienie dorobku.
Takich przypadków było sporo, a 50. rocznica systemu „it”, w swoim czasie jedynego tak ambitnego w Europie, z pewnością przyczyni się do snucia wspomnień: nie tylko dla uhonorowania dawnych dokonań i lepszego ich poznania, a więc inspiracji, ale także po to, aby nie powtarzać błędów.
Jak to w historycznej stolicy Kujaw było
Turystyka nie zawsze dba o dokumentowanie swojej historii. Dlatego też warto zauważyć i docenić trud i determinację Agnieszki Sobańskiej, od lat związanej z systemem „it” we Włocławku. Na stronie internetowej Włocławskiej Informacji Turystycznej czytamy, m.in., że WIT „swoją działalność rozpoczęła 1 września 1996 roku porozumieniem Urzędu Wojewódzkiego z Regionalną Agencją Promocji Turystyki w Bydgoszczy jako Oddział Bydgoski. W czerwcu 1999 roku w wyniku podziału administracyjnego i likwidacji Urzędu Wojewódzkiego zawieszono działalność Oddziału we Włocławku. Zadania promocji turystyki dalej były kontynuowane w utworzonym Centrum Logistycznym Turystyki w strukturze Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Instytutu Kształcenia Menagerów we Włocławku. Na początku 2001 roku swoją działalność zakończyła Zachodniopomorska Szkoła Businessu i wówczas biuro zostało włączone do wydziału Promocji Miasta i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta. W międzyczasie zmieniła się nazwa Informacji Turystycznej na Włocławską Informację Turystyczną. W 2007 roku zmianie uległ regulamin organizacyjny oraz struktura Urzędu Miasta (…) Prezydent Miasta Włocławek zobowiązał Wydział Oświaty, Sportu i Turystyki do zajmowania się sprawami promocji turystyki i informacji turystycznej. (…) 27 sierpnia 2007 roku Włocławska Informacja Turystyczna włączona została do Ośrodka Sportu i Rekreacji. Od 1 lipca 2009 roku na mocy Uchwały Rady Miasta (…) Włocławska Informacja Turystyczna funkcjonuje jako jednostka budżetowa”. I tylko dzięki samozaparciu i konsekwencji jednej osoby, Agnieszki Sobańskiej, udało się zachować ciągłość funkcjonowania i uchronić dorobek. Trzeba tu zauważyć, że Włocławska Informacja Turystyczna jest dziś wybitną instytucją kreatywną, zupełnie słusznie kierującą swoją ofertę nie tylko do gości miasta, ale także jego mieszkańców, którzy stają się przez to tego miasta ambasadorami.
Zwycięskie WIT
W 2009 roku zajęła I miejsce w Konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce, w kategorii miast powyżej 75 tys. mieszkańców. Było to kolejne wyróżnienie, bowiem już w 2006 roku WIT uzyskała w tym samym konkursie Wyróżnienie za wszechstronną działalność i odpowiednie dostosowanie biura do obsługi współczesnego turysty. W roku 2009 WIT otrzymała także odznakę honorową Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki”.
Włocławska „it” jest organizatorem wielu przedsięwzięć dla mieszkańców miasta oraz przybyłych do niego gości. To między innymi organizowane od wielu lat rodzinne wycieczki rowerowe (połączone z innymi inicjatywami, np. konkursem literackim pt. „Moja rowerowa przygoda, czyli wspomnień czar z dotychczasowych, prezydenckich wycieczek rowerowych”, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych relacji, opisów, opowiadań z dotychczasowych wycieczek rowerowych). W wycieczkach uczestniczy nawet do 500 uczestników z prezydentem na czele. Kilkuletnią tradycję mają już „Spacerki po mieście” z przewodnikiem. Zgodnie z duchem czasu projekt „MP3 – Włocławek i Ty” zaprasza turystów na spacer wirtualny po najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach miasta. Dużą frekwencją cieszą się organizowane w lecie bezpłatne rejsy po Zalewie Włocławskim jachtami motorowymi oraz statkami WOPR, na które zaprasza prezydent miasta.
Warto odnotować fakt, że we Włocławku funkcjonował Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej już w 1976 r. Czy ktoś pamięta dorobek tamtych lat?
Jan Paweł Piotrowski