Biuro Informacji i Usług Turystycznych „Aqa Tur” w Ślesinie
Poznajmy kminę ochweśnicką

Zygmunt Jóźwiak – szef prywatnego Biura Informacji i Usług Turystycznych „Aqa Tur” w Ślesinie mówi o obecnym stanie i perspektywach rozwoju informacji turystycznej w mieście i gminie Ślesin, słynnej z jezior, szlaków kajakowych, lasów i ośrodków wypoczynkowych.
Do atrakcji regionu należy bazylika w Licheniu, klasztor Kamedułów w Bieniszewie i kościoły w Kazimierzu Biskupim. Na uwagę zasługuje ciekawa gwara zwana „kminą ochweśnicką” – specjalny język, którym posługiwała się ludność z okolic Skulska i Ślesina, szczególnie zajmująca się handlem. Wydano nawet słownik kminy.
- Ponieważ w mieście i gminie nie ma samorządowej placówki informacji turystycznej, utworzyliśmy własną – mówi Z. Jóźwiak. Problem dotyczy też pobliskiego Konina, w którym wielokrotnie próbowano tworzyć placówkę „it”, jednak z miernym skutkiem. Działalność informacyjna nie jest prowadzona tylko w biurze naszego rozmówcy.
- Przystanie żeglarskie wyposażyliśmy w materiały promocyjne, a zakres informacji jest rozległy i wykracza poza teren gminy. Do punktu zgłaszają się wczasowicze, uczestnicy spływów kajakowych, pielgrzymujący do Lichenia. Popularne są rejsy statkami i oferty agroturystyczne.
Punkt „it”, który został poddany certyfikacji zgodnie z założeniami POT, uzyskuje wsparcie dwóch Lokalnych Grup Działania - „Dwa Mosty” (Ślesin – Tokary) i „Wielkopolska Wschodnia” w Kramsku.
- Nie można powiedzieć, że władze samorządowe nie troszczą się o sprawy promocji – zauważa rozmówca. - Gmina Ślesin funduje publikacje, dofinansowuje stoisko na targach, nie partycypuje jednak w kosztach gromadzenia i udostępniania informacji. Nie czyni tego także branża turystyczna. Liczy się przede wszystkim pomoc okazywana przez burmistrza miasta i gminy Ślesin - Jana Niedźwiedzińskiego.
(jpp)