Życzliwość dla turystyki

Ryjewo - gmina gospodarna i dobrze poinformowana

Watkowice Małe (dawne Klein Watkowitz) to niewielka wieś w okolicach Kwidzyna. Znajdują się tam ruiny starego dworu. Chociaż z dworu wiele już nie zostało, nadal jest w stanie czarować swym pięknem i pobudzić wyobraźnię

Gospodarna gmina Ryjewo w powiecie kwidzyńskim leży na szlaku zamków krzyżackich, które w pobliżu znajdują się w Malborku, Kwidzynie, Sztumie (województwo pomorskie), a także w Nowem (już w województwie kujawsko-pomorskim). Tradycje turystyczne są tu bardzo stare.

Już przed wojną malowniczą dolinę Wisły nazywano rajem i odwiedzano kwaterując u okolicznych gospodarzy. Dziś przez dawny Raj wiedzie ścieżka spacerowa, na trasie której zobaczmy wąwozy i bystre potoki.

Warto dodać, że firma  Arriva RP ponownie uruchomiła lokalne połączenia kolejowe, przez to łatwo dojechać tu bezpośrednio z Malborka, Grudziądza, a nawet Torunia.

Władze samorządowe są pełne życzliwości do turystyki i turystów. Od sekretarza gminy Małgorzaty Kubic otrzymałem cały pakiet materiałów wydawanych nie tylko przez Urząd Gminy, ale także władze powiatowe, Lokalną Organizację Turystyczną „Liwa” i Nadleśnictwo Kwidzyn. To efekt współpracy gminy z wieloma partnerami, przejawiającej się  wsparciem takich projektów, jak szlaki rowerowe i szlak mennonitów w powiecie kwidzyńskim.

Gmina ma bardzo dużo atrakcji. Obok tradycyjnie rolniczej doliny Wisły, z pięknymi panoramami, m.in. niezapomnianego widoku zamku w nieodległym Gniewie, rozpościerają się tutaj rozległe, grzybne lasy, zajmujące 25 proc. powierzchni gminy. We wsiach są ciekawe relikty architektury holenderskiej, dzieła dawnych osadników, którzy gospodarzyli tu przez wieki. Pozostały m.in. cmentarze we wsiach Mątowskie Pastwiska i Rudniki. Cennym zabytkiem jest kościół Św. Rodziny w Ryjewie, znane sanktuarium. Piękne tradycje ma zabytkowa szkoła w Straszewie, która wydała małą monografię, udostępnianą także w Urzędzie Gminy. Szkoła ta ma wielkie zasługi w walkach o polskość. Jej patronem jest błogosławiony Ksiądz Władysław Demski, działacz oświatowy i patriotyczny, zamordowany w nazistowskim obozie zagłady. Dziś jest promieniującym ośrodkiem kultury. Jakże znamienne jest hasło umieszczone we wspomnianej monografii „Szkoła jest dla uczniów, ich rodziców, środowiska lokalnego, a także narodu i państwa polskiego, i tej kolejności nie można odrzucić”.

Inna, dawna szkoła we wsi Benowo, jest dziś otwartym dla wszystkich Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej prowadzonej przez organizację pozarządową, Stowarzyszenie „Zaułek Benowo”. Z dawniejszą historią wiąże się wieś Trzciano. Zachował się tutaj obelisk na miejscu zwycięskiej bitwy ze Szwedami w 1629 r. Warto odwiedzić dwór w Watkowicach Małych.

Ambitna gmina stawia na turystykę, zwłaszcza agroturystykę. Dysponuje dobrą bazą sportową (hala sportowa).

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit