„It” w Pile

Od stycznia będzie lepiej

Tomasz Bugajski, starosta pilski

W Pile od kilku miesięcy turyści bezskutecznie szukają punktu „it”. Nie ma go na dworcu PKP, nie ma tam też choćby adresu, pod który po informację można się udać. Próbujemy w Domu Kultury, który znajduje się w pobliżu dworca kolejowego …

W portierni, owszem, umieszczona została plansza: tu mieści się Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej, Sportowej i Kulturalnej. Ale każdą próbę dowiedzenia się czegokolwiek portierka szybko ucina:
- Informacji już tutaj nie ma. Ta pani nie przychodzi.
- Od dawna?
- Od dobrych kilku miesięcy. Może powiedzą coś w starostwie.

Turysta zarzuca na grzbiet ciężki plecak i pomstując na miejscowe władze, którym widocznie nie zależy na promocji, idzie szukać owego urzędu. Ale z centrum miasta do starostwa kawał drogi.

- Rzeczywiście, to nienormalna sytuacja – przyznaje Tomasz Bugajski, starosta pilski. – Turysta, który tutaj przyjeżdża, jest zagubiony. Trzy lata temu porozumieliśmy się z Urzędem Miejskim, że punkt informacyjny działający dotychczas w hotelu „Rodło” zostanie przeniesiony do Pilskiego Domu Kultury. Od lipca 2009 r. nie ma tam jednak ani jednej osoby udzielającej informacji. Winę ponoszą obie strony, często jest bowiem tak, że jeden decydent ogląda się na drugiego, jak przysłowiowy kelner, który mówi do klienta: obsłuży pana kolega. W tym przypadku jest zresztą ktoś trzeci: dyrektor Domu Kultury, dla którego ważny jest przede wszystkim repertuar kina i to, żeby dobrze sprzedawała się sala imprezowa. No cóż, mówiły jaskółki, że niedobre są spółki. Ubolewam nad tym.

Od 1 stycznia 2010 roku, zresztą może nawet trochę wcześniej, punkt „it” będzie się więc znajdował w budynku starostwa, na parterze. Do tego czasu uruchomimy na nowo Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej, Sportowej i Kulturalnej w Pilskim Domu Kultury, dokąd oddelegujemy naszego pracownika. Materiały informacyjne i promocyjne będzie można otrzymać także w hotelu, w centrum miasta, o co zabiega kierownictwo tej placówki. Ale informacje dla turysty powinny być dostępne także na dworcach PKP i PKS. I jeszcze jedno: porozumieliśmy się z Urzędem Miejskim w sprawie uruchomienia wirtualnego punktu informacji turystycznej, dzięki czemu od nowego roku każdy, kto chciałby przyjechać do Piły i okolicznych miejscowości, będzie mógł jeszcze w domu przygotować się do podróży czy do wypoczynku na naszym terenie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit