Przy Wałach Chrobrego i na Dworcu PKP

Szczecin – dualizm informacji turystycznej

Kierowniczka CIT Ewa Felikowska … Więcej

Szczecin jest miastem, w którym zarządzanie informacją turystyczną odbywa się dwutorowo, przez dwa podmioty o zupełnie różnej specyfice: Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji oraz przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Pierwszy z nich posiada dwa punkty informacji turystycznej, umiejscowione na turystycznych szlakach. Jeden nich mieści się w siedzibie Żeglugi Bałtyckiej na ul. Jana z Kolna 7, tuż przy Wałach Chrobrego, gdzie przy nabrzeżu cumują wielkie żaglowce podczas imprez żeglarskich, takich jak Dni Morza czy Tall Ship's Races. Na co dzień przechadzają się tamtędy turyści, chłonący morskie klimaty w mieście oddalonym od Bałyku około100 km. Drugi z nich umiejscowiony jest na dworcu PKP Szczecin Główny i dzięki takiemu położeniu stanowi forpocztę szczecińskiej informacji turystycznej. Tu pierwsze kroki kierują przyjezdni.

Polecamy klientom szlaki tematyczne

- Nasze biuro działa w ramach jednostki budżetowej, jaką jest Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, czyli jest finansowane z budżetu miasta - informuje kierowniczka CIT Ewa Felikowska. - Tu, w Szczecinie, mamy wielu turystów z Niemiec oraz Skandynawii, czemu sprzyjają dobre połączenia z tymi krajami. Wielu niemieckich turystów przyjeżdża na rowerach. W sezonie letnim z różnych zakątków naszego kraju przyjeżdżają turyści krajowi, wielu z nich odwiedza Szczecin w czasie pobytu nad morzem w pobliskich kurortach i wsiach letniskowych. Obecnie jedno z naszych biur mieści się przy dworcu morskim, stąd też odwiedza nas sporo żeglarzy oraz osób poszukujących atrakcji związanych z wodą, takich jak rejsy po porcie oraz wypożyczanie sprzętu wodnego na przykład kajaków, łódek.
Naszym klientom polecamy zwiedzanie związane z trasami tematycznymi. W Szczecinie mamy wytyczone trzy szlaki: Miejski Szlak Turystyczny w obrębie Starego Miasta, który polecamy osobom chcącym odwiedzić nasze sztandarowe zabytki: Zamek Książąt Pomorskich, Katedrę św. Jakuba, Wały Chrobrego z Muzeum Narodowym. Kolejny szlak nosi miano Żółtego Szlaku i ciągnie się od Zamku Książąt Pomorskich do Ogrodu Różanego w Parku Kasprowicza. To piękna trasa rekreacyjna dla osób lubiących spacery. Ostatnia, a zarazem najnowsza trasa jest poświęcona tematowi: „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Prowadzi ona po miejscach, w których urodziły się bądź przebywały zasłużone dla miasta osoby, na przykład Helena Majdaniec (piosenkarka), Stanisława Engelówna (aktorka) czy Julo Levin (malarz ekspresjonista).

Jedyna w Szczecinie „it" czynna 7 dni w tygodniu

Trochę inną specyfikę posiada placówka o nazwie Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Jak informuje jej kierownik Tomasz Wieczorek, punkt jest działem w strukturze organizacyjnej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, instytucją kultury finansowaną przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, czyli Urząd Marszałkowski. Zamek – historyczna siedziba rodu Gryfitów jest górującym nad miastem pięknym zabytkowym obiektem, którego białe mury z renesansową attyką i wieżą zegarową zdobioną freskami przyciągają wzrok. Informacja mieści się w Skrzydle Menniczym zamku. Pracownicy informacji są pracownikami zamku. W sezonie turystycznym dodatkowo przyjmuje się praktykantów i stażystów.
- Nasi typowi klienci to zazwyczaj ludzie po raz pierwszy odwiedzający Szczecin - informuje Tomasz Wieczorek. - Pochodzą z różnych stron świata, a najwięcej spośród nich przyjeżdża z Niemiec i Skandynawii. W związku z tym najczęściej zadawanym pytaniem jest „co tu ciekawego można zwiedzić?" Zachęcamy naszych gości do zwiedzania miasta trasą Miejskiego Szlaku Turystycznego, który przyjmowany jest z entuzjazmem. W regionie polecamy oprócz kurortów nadmorskich (Świnoujście, Międzyzdroje, Trzęsacz z ruinami kościoła na klifowym brzegu morza, Kołobrzeg), Stargard Szczeciński, Wolin, Krzywy Las pod Gryfinem, Pyrzyce i Przelewice z Ogrodem Dendrologicznym.
Informacja w zamku jest jedynym w Szczecinie biurem Anna Pokusa-Ole … Więcejinformacji turystycznej czynnym przez 7 dni w tygodniu. Zdaniem Tomasza Wieczorka, najważniejsze w obsłudze klienta jest to, by każdy turysta miał możliwość otrzymania bez ograniczeń planu centrum miasta z najważniejszymi atrakcjami, turystycznymi, miejskiej karty turystycznej z ofertą ulg oraz biletu w specjalnej cenie dającego wstęp do wszystkich placówek muzealnych w mieście. W tym kontekście wydaje się również wskazane zlikwidowanie dnia, w którym muzea są zamknięte (badania wykazują, że w poniedziałki zainteresowanie odwiedzeniem muzeów jest takie samo jak w inne dni tygodnia!).
Zamkowa „it" bierze często udział w różnych polsko-niemieckich projektach, w których powstają książki, albumy i inne wydawnictwa, filmy, wystawy. Realizujemy też projekty unijne, wśród których najciekawsze to zakończony powstaniem filmu „Zamek wśród Atrakcji Pomeranii" oraz przewodnika turystycznego pt. „Śladami Lubinusa. Przewodnik Niezwykły" z wytyczonymi przez nas nowymi dziewięcioma szlakami po polsko-niemieckiej części Pomorza. Organizujemy zwiedzanie Zamku z przewodnikiem, zajmujemy się również sprzedażą biletów wstępu do zamku, na koncerty i przedstawienia w zamku oraz na imprezy kulturalne, prowadzimy sprzedaż map, przewodników, książek historycznych i albumów oraz publikujemy informator „Zamkowe Propozycje Kulturalne", a także strony internetowe: www.zamek.szczecin.pl oraz www.szpak.szczecin.pl
Największy ruch turystów w szczecińskich informacjach następuje podczas dużych wydarzeń żeglarskich, a w takich specjalizuje się Szczecin. Wielkie eventy takie, jak Dni Morza czy Tall Ship's Races bardzo zwiększają ruch turystyczny – informacja na Zamku obsługuje nawet ponad 2000 osób dziennie, a w centrum przy dworcu morskim w czasie ubiegłorocznego Tall Ship's Races dziennie przez biuro przewijało się ponad tysiąc osób.

Dwie wersje Szczecińskiej Karty Turystycznej

Wszystkie punkty informacji podkreślają, że ciekawym rozwiązaniem dla turystów jest Szczecińska Karta Turystyczna, która zapewnia zwiedzającym zniżki w niektórych instytucjach kulturalnych, restauracjach itp. W Zamku Książąt Pomorskich na jej podstawie można wykupić dla okaziciela bilety ulgowe. Karta upoważnia także do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Do nabycia jest w dwóch wersjach: dobowej w cenie 15 złotych, oraz 3-dniowej w cenie 25 złotych. Jak informuje Ewa Felikowska, centrum podejmuje starania nad jeszcze lepszym rozpropagowaniem Szczecińskiej Karty Turystycznej, przygotowuje się też do rozpowszechniania informacji o planowanych w Szczecinie nowych udogodnieniach dla turystów. Miejski system rowerowy Bike S. ma kilka stawek. Dla osób korzystających z wypożyczalni rowerów w tym systemie pierwsze 20 minut jest bezpłatne, 21-60 min. kosztuje 1 zł, 61-120 min. - 3 zł, 121-180 min. - 5 zł, potem każda następna godzina - 7 zł. Są to stawki bardzo przyjazne, mające zachęcić do zwiedzania miasta z perspektywy dwóch kółek. Szczecin oczekuje otwarcia wkrótce dwóch nowych atrakcji, nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców. We wrześniu ruszy nowa filharmonia oraz hala widowiskowo-sportowa, które pozwolą na znaczne wzbogacenie oferty kulturalnej miasta.
Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit