Do zobaczenia

Szlakiem gotyckich zamków na Powiślu

Leszek Tabor, burmistrz miasta i gminy Sztum w województwie pomorskim, jest koordynatorem projektu „Szlak Zamków Gotyckich” na Powiślu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Projekt objął: wytyczenie i opisanie szlaków, prezentację na stronie internetowej, wydanie mini-przewodnika i mapy turystycznej kierującej do najciekawszych obiektów.

Partnerami projektu były: miasto i gmina Sztum, miasto Dzierzgoń, Gmina Stary Dzierzgoń, miasto i gmina Prabuty, gminy: Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Malbork, a także Stowarzyszenie „Polskie Zamki Gotyckie” i Powiślańska Organizacja Turystyczna z siedzibą w Sztumie. Niekoronowana stolica projektu - Sztum, to miasto z pięknym zamkiem, wspaniale usytuowanym pomiędzy dwoma jeziorami.

Nowy produkt turystyczny Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu ma 171,65 km długości i biegnie przez siedem gmin z trzech powiatów (malborski, sztumski i kwidzyński). W ramach projektu przebudowano 167,75 kilometrów szlaku rowerowego oraz wybudowano na potrzeby projektu 3,9 kilometra nowej trasy rowerowej.

Na całej długości trasy wprowadzono spójny system oznakowania wskazujący na związek ze Szlakiem Zamków Gotyckich. Trasa  została połączona z istniejącym systemem tras rowerowych na Powiślu, w tym ze szlakiem rowerowym R1, co umożliwia turystom poruszanie się po 240 km tras rowerowych pomiędzy zamkami w Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Gniewie i innymi atrakcjami Powiśla.

Przebieg międzynarodowego szlaku rowerowego R1 został częściowo zmieniony na odcinku 10,5 km (gminy Sztum, Stary Targ, Dzierzgoń). W trosce o bezpieczeństwo turystów ruch rowerowy został wyprowadzony z drogi krajowej. Powstała trasa biegnie po drogach o najmniejszym natężeniu ruchu samochodowego i po niezwykle atrakcyjnych krajobrazowo terenach leśnych.

We wszystkich gminach wzdłuż tras rowerowych powstały lub zostały przebudowane miejsca wypoczynkowe (ławostoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne) oraz miejsca rekreacji (dodatkowo wyposażone w toalety i infrastrukturę rekreacyjna, np. plac zabaw dla dzieci).

Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu umożliwia poznanie pięknych okolic tej części Powiśla, a także wciąż nie w pełni odkryte przez turystów zamki, pałace, dworki i parki czy obiekty hydrotechniczne stanowiące o atrakcyjności tych okolic.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit