Miejskie Centrum Informacji i Turystyki

W mieście Bazyliki, Kalwarii i chleba

MCIiT zaprasza od poniedziałku do piątku w godz.: 8:00-17:00 oraz w soboty od 9:00 do 15:00

- Piekary Śląskie to centrum pielgrzymkowe, znane nie tylko na Górnym Śląsku,  ale także całym kraju i poza jego granicami - mówi Izabela Boryczka z Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w tym starym, pieknym mieście.

Instytucja ta ma dość nietypową formę organizacyjną. Jest spółką komunalną, założoną na podstawie aktu notarialnego z 7 lipca 2006 roku i uchwały Rady Miasta Piekary Śląskie.

Placówka pełni kompleksową obsługę turystyczną dla turystów i pielgrzymów przyjeżdżających i wyjeżdżających z Piekar Śląskich. W jej organizacyjnych ramach znajduje się punkt informacji turystycznej usytuowany naprzeciw piekarskiej Bazyliki, w pobliżu Kalwarii i Kopca Wyzwolenia.

Z rozmówczynią wspominamy postać ściśle związanego z Piekarami Śląskimi, autora przewodnika po Sanktuarium i po Szlaku Husarii, nieodżałowanego ks. dr. Jerzego Pawlika, członka honorowego PTTK, rzecznika ścisłej współpracy Kościoła z organizacjami turystycznymi. Jego idee kontynuuje Miejskie Centrum Informacji i turystyki Sp. z o.o., będące członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej i administratorem baz danych do Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej.

W piekarskim Centrum „it” pojawiają się turyści z wielu krajów, najliczniej z Niemiec. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Centrum Pielgrzymkowym, istnieje bieżąca wymiana materiałów promocyjnych i informacji.

- Nazwa Piekary jest związana z pieczywem, tradycje piekarskie podtrzymują rodzinne firmy proponujące wspaniały śląski chleb, m.in. takie firmy jak: „Tradycja”, Konowoł, Kozioł - wylicza I. Boryczka – zapraszając do Piekar.

Promotorzy miejscowej turystyki zachęcają także do wizyt u sąsiadów, np. w Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie, Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, bunkrze w Dobieszowicach. Dobrze układa się współpraca ze Starostwem Powiatowym i punktami „it” w sąsiednich miastach.

(jpp)

Miejskie Centrum Informacji i Turystyki

ul. Bytomska 157, 41-940 Piekary Śląskie

tel./ fax: 32/ 768-14-27

www.info.piekary.pl   info@piekary.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit