WIT

Warszawa wykorzystuje efekt echa

Barbara Tekieli, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki, nie ma wątpliwości, że rekordowa liczba turystów zagranicznych odwiedzających punkty „it”, jest efektem ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

W lipcu tego roku wszystkie punkty Warszawskiej Informacji Turystycznej – w Pałacu Kultury i Nauki, na Rynku Starego Miasta i na Lotnisku Chopina – łącznie obsłużyły 47 tysięcy turystów, w tym aż 70 proc. obcokrajowców. To rekord w dotychczasowej, szesnastoletniej historii WIT.

W poprzednich latach wskaźnik obsługi turystów zagranicznych wahał się między 55 a 65 proc. Statystyki Stołecznego Biura Turystyki, w ramach którego działają punkty Warszawskiej Informacji Turystycznej, wskazują na wzrost turystów przyjeżdżających z Włoch, Francji, Rosji, Japonii, Chin, Korei Południowej, a nawet z krajów arabskich.

Najlepsza reklama przyciągająca turystów

Barbara Tekieli, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki, nie ma wątpliwości, że rekordowa liczba turystów zagranicznych odwiedzających punkty „it”, jest efektem ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Podczas EURO przyjechało do Warszawy półtora tysiąca dziennikarzy zagranicznych, w tym ekipa z Al-Jazeera – opiniotwórczej, arabskiej stacji telewizyjnej z siedzibą w Katarze. Ich relacje zwróciły uwagę na stolicę Polski.

- Dzięki EURO Warszawa dała się poznać jako miasto bezpieczne, czyste, z bardzo dobrą relacją cen w stosunku do jakości świadczonych usług. Dotyczy to zarówno bazy noclegowej, jak i gastronomii. To najlepsza reklama przyciągająca turystów – mówi Barbara Tekieli.  Według obliczeń Instytutu Turystyki, w czerwcu 2012, kiedy odbywał się turniej, przychody od cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski na EURO, wyniosły łącznie powyżej 1 mld zł. Z danych zebranych przez Sopocką Pracownię Badań Społecznych wynika, że 80 proc.  z nich deklarowało ponowny przyjazd do Polski, a 92 proc. zamierzało polecić nasz kraj swoim znajomym.

Sezon konferencyjny

Tegoroczny sezon turystyczny w stolicy zaczął się wyjątkowo wcześnie, już w kwietniu. Przyczyniły się do tego uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do końca roku jeszcze cztery miesiące. W perspektywie inne wydarzenia zwracające uwagę świata na Warszawę. W październiku w stolicy odbędzie się zjazd noblistów (ma przyjechać Gorbaczow i Dalajlama). Na 11 listopada zaplanowano szczyt klimatyczny. Według szacunków do Warszawy może przyjechać ok. 30 tys. delegatów organizacji ekologicznych z całego globu.

Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki, w swoich wypowiedziach dla mediów akcentuje, że sukces organizacyjny EURO ma szansę pociągnąć za sobą wzrost zainteresowania stolicą Polski jako dobrym organizatorem międzynarodowych kongresów i konferencji. - Trzeba wykorzystać efekt echa - twierdzi.

(a.e-e.)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit