Inspirująca mapa

Wypocznij w lesie. Oczywiście w Puszczy Białowieskiej

Od ostatnich kilkunastu lat prawdziwą gratką dla turystów pragnących wędrować mniej przetartymi szlakami, a jednocześnie pogłębiać swoją wiedzę w drodze autopsji, są liczne bezpłatne mapy turystyczne dostępne m.in. na targach turystycznych oraz w placówkach informacji turystycznej. Powstają one w dużym stopniu dzięki funduszom Unii Europejskiej, a są efektem wysiłków samorządów terytorialnych oraz regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

Cieszą fakty, gdy do działań promocyjnych włączają się również gospodarze atrakcji turystycznych. Przykładem jest mapa „Wypocznij w lesie. Puszcza Białowieska" współfinansowana przez nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka, gospodarujące na terenach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska".

Lasy Państwowe są od zawsze sojusznikami prawdziwej turystyki, to znaczy takiej, która nie tylko nie zagraża ojczystej przyrodzie, ale jednocześnie stojąc na straży jej ochrony szerzy postawy pro-ekologiczne. Na uwagę zasługuje bogata treść samej mapy, ale też i tekst na jej odwrocie, zawierający często mało znane informacje. Leśnicy doceniają i propagują nie tylko bogactwo przyrody nieożywionej oraz flory i fauny, ale także godne uwagi antropogeniczne walory tego terenu, będącego miejscem styku wielu kultur i wyznań. Tutaj, we wsiach Puszczy Białowieskiej spotykamy liczne cerkwie, a także możemy zetknąć się z ciekawym folklorem. Zapraszają wielokulturowe miasta: Bielsk Podlaski, Hajnówka i Kleszczele. Są ścieżki przyrodnicze, a w głąb puszczy można dostać się leśną kolejką wąskotorową. Mapa, i zawarty na jej odwrocie tekst, zachęcają do uprawiania turystyki: pieszej, rowerowej i konnej.

To bardzo dobrze, że czynny i ekologiczny wypoczynek w Puszczy Białowieskiej propagują znani i lubiani aktorzy Małgorzata i Paweł Królikowscy. – „Posadziliśmy już tyle drzew, że mamy swój mały las, który kochamy z wzajemnością" – piszą na okładce wspomnianej mapy.

Centrum „it" w Hajnówce prowadzi Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej", która przejęła zadania „it" od Starostwa Powiatowego. Trzeba tu dodać, że sojusznikiem rozwoju turystyki i jej promocji jest starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, a z dużym zaangażowaniem tymi sprawami kieruje naczelnik Walentyna Gorbacz.
Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit