Edukacja

Z przedszkolakami o turystyce

Listopad 2009, Tarnów. Las rączek wyrywających się do odpowiedzi maluchów był najlepszą gwarancją zainteresowania turystyką podczas spotkania z przedszkolakami w TCI/ fot.: Krzysztof Gzyl, TCI

Co to jest informacja turystyczna, po co się do niej przychodzi, gdzie jej szukać, kto to jest turysta? – te i inne pytania zadawali przedszkolacy zaproszeni do  Tarnowskiego Centrum Informacji oraz do Punktu Informacji Turystycznej w Braniewie.

Pierwsze z inicjatywą turystycznej edukacji maluchów wyszło w listopadzie ubiegłego roku Tarnowskie Centrum Informacji. Mali mieszkańcy miasta przyjęli ją z żywym zaciekawieniem.

Czego Jaś się nauczy …

Dobra fama rozeszła się szybko i  w efekcie chęć tego typu spotkań zaczęły zgłaszać nie tylko przedszkola. Zainteresowali się  również nauczyciele szkół podstawowych uczący dzieci najmłodszych klas. Poza zrozumieniem zasad funkcjonowania informacji turystycznej dzieciaki poznawały najważniejsze zabytki i atrakcje Tarnowa i regionu, w tym przede wszystkim te, które mogą być interesujące dla małych turystów. Dzieci wychodziły  z siedziby TCI z materiałami dla rodziców, podpowiadającymi organizację rodzinnego czasu wolnego w mieście i regionie, jak również ze specjalną, opracowaną na tą okoliczność „malowanką”.

Już podczas ogólnopolskiego Forum Informacji Turystycznej przy POT, które odbyło się w listopadzie 2009 r. Wilkasach k/Giżycka, informacja o projekcie przekazana w trakcie  prezentacji Tarnowa - jednego z najlepszych centrów „it” w Polsce - wzbudziła aplauz.


… Jan będzie umiał

Marzec 2010, Braniewo. Uczyć bawiąc – bawić ucząc. W czasie edukacyjnych spotkań nie zabrakło zabawy przy rytmicznej piosence/ fot.: Archiwum PITW tym roku pomysł podchwycił Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie. Pracownicy miejscowego PIT zorganizowali w marcu siedem spotkań pod nazwą „Z przedszkolakami o turystyce”. Do udziału w nich zaproszono najstarsze dzieci z wszystkich braniewskich przedszkoli.

Każde ze spotkań składało się z dwóch części: prezentacji multimedialnej połączonej z dyskusją, podczas której dzieci dowiedziały się co to jest turystyka, kim jest turysta, po co się przychodzi się do informacji turystycznej i jak ją znaleźć. Poznały także atrakcje Braniewa skierowane właśnie do małych odbiorców. W części drugiej maluchy odwiedziły Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie, by zobaczyć jak został on wyposażony, jakie są w nim wydawnictwa i pamiątki.  Na zakończenie każda z grup, wspólnie z pracownikami zlokalizowała znak informacji turystycznej znajdujący się na zewnątrz budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W czasie spotkań nie zabrakło zabawy przy rytmicznej piosence na temat lasów i jezior. Zagadki dały możliwość sprawdzenia się i wygrania drobnego upominku. Wszystkie dzieci otrzymały przygotowaną przez pracowników „it” zakładkę do książki, a dla rodziców przekazano materiały informacyjne pozyskane z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego dotyczące Warmii i Mazur.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit