Zwycięski Koszalin
Dobre zespoły „it” równie są skuteczne w profesjonalnym promowaniu miast i regionów, jak i w zjednywaniu sobie sympatii internautów doskonałymi pomysłami w rywalizacji konkursowej. Rozstrzygnięty w ostatnich minutach ubiegłego roku Konkurs na Najbardziej Świąteczną Informację Turystyczną, wygrały pracowniczki Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie, działającego od ponad 10. lat, cenionego za efekty w kreowaniu rozwoju i promocji turystyki w Koszalinie i regionie koszalińskim.
Do konkursu organizowanego przez Departament Współpracy Regionalnej i Produktu Turystycznego POT, zgłaszane były memy, grafiki, piosenki i filmiki, które promowały punkty informacji turystycznej. Najwięcej głosów internautów zebrała kompozycja graficzna, komiczna zimowa scenka, w której zwycięski koszaliński zespół, prezentuje udaną poetycko, zabawnie złożoną strofę, przekonywująco zapraszającą do odwiedzenia Koszalina, i oczywiście wstąpienia do centrum „it”. Warto poznać je bliżej.
Wstępujemy na Dworcową 11
Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie współpracując z samorządami, wpływa na turystyczny krajobraz regionu. Swoje działania zaznacza w obszarze promocyjnym i rozwoju produktów turystycznych. Współpracuje także z branżą turystyczną oraz zarządcami atrakcji turystycznych. Centrum funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Siedziba RCIT mieści się przy ul. Dworcowej 11-15, w odległości 100. metrów od Dworca PKP, posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz dwa stojaki rowerowe. Do dyspozycji odwiedzających jest stanowisko komputerowe oraz kiosk multimedialny z dostępem do Internetu. Centrum posiada stronę internetową www.it-pomorze.pl, która uruchomiona we wrześniu 2005 roku, już trzykrotnie zmieniała swój layout. Na stronie znajdziemy szeroki wachlarz informacji krajoznawczych i praktycznych między innymi o atrakcjach turystycznych regionu, walorach przyrodniczych, zabytkach, bazie noclegowej (z podziałem na rodzaje bazy i na gminy), infrastrukturze sportowej i rekreacyjnej, szlakach pieszych, rowerowych kajakowych, instytucjach kultury. Zainteresowane osoby mogą również znaleźć dane teleadresowe punktów informacji turystycznej (przede wszystkim z terenu zachodniopomorskiego), biur podróży, firm transportowych, wykaz przewodników turystycznych. Na stronie głównej znajduje się kalendarz imprez (również w formie rotacyjnej) oraz sonda i pogoda. RCIT zaznacza swoją obecność również poprzez portal społecznościowy Facebook. Koszalińskie Centrum należy do sieci Contac Center Polskiej Organizacji Turystycznej.
Trzy gwiazdki zobowiązują
Wypełniając zadania informacji turystycznej, „it” udostępnia publikacje, mapy, wydawnictwa krajoznawcze bezpłatne i płatne oraz materiały handlowe w postaci gadżetów promocyjnych, w tym koszulek, kubków, magnesów, a także koszalińskich monet okolicznościowych z wizerunkami koszalińskich zabytków wybitych z okazji 750-lecia Miasta Koszalina. Sprzedawane są wydawnictwa koszalińskiego Muzeum, Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina oraz widokówki prezentujące teraźniejszy i przedwojenny Koszalin. Jest to miejsce dystrybucji bezpłatnych lokalnych periodyków i informatorów kulturalnych. Centrum zajmuje się opracowywaniem publikacji w postaci map i folderów tematycznych. Między innymi wydano Mapę szlaków rowerowych Powiatu Koszalińskiego, Mapę Turystyczną Powiatu Koszalińskiego, Mapę wędkarską Powiatu Koszalińskiego oraz Paszport turystyczny Regionu Koszalińskiego. W dorobku wydawniczym koszalińskiej „it” znajduje się także katalog bazy noclegowej Koszalin i Powiat Koszaliński (najnowsza wersja z grudnia 2015r.) oraz kolorowanka dla dzieci.
W ramach promocji regionu każdego roku Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie uczestniczy w targach turystycznych we Wrocławiu, Chorzowie, Opolu, Poznaniu, Warszawie. Działalność RCIT to także inicjatywy i kampanie nakierowane na tworzenie i promocję produktów turystycznych, poprawę infrastruktury turystycznej oraz propagowanie turystyki aktywnej na przykład odnawianie i tworzenie szlaków turystycznych, montaż tablic informacyjnych z mapami szlaków, udział w ogólnopolskich konkursach promujących produkty turystyczne. Aktywnie rozwijana jest współpraca z samorządami Powiatu Koszalińskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz lokalnymi stowarzyszeniami turystycznymi - PTTK Oddział w Koszalinie, Koszalińskim Stowarzyszeniem Rowerowym „Roweria”, Towarzystwem Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki.
Od 2012 roku koszalińskie Centrum należy do grona ponad 400. certyfikowanych centrów i punktów informacji turystycznej w Polsce, legitymując się trzema gwiazdkami. W roku 2015 dorobek RCIT w Koszalinie nagrodzono w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej. W kategorii trzech gwiazdek zajęło drugie miejsce. W głosowaniu internautów, wakacyjnym konkursie POT na najbardziej gościnne Centrum Informacji Turystycznej 2015, koszaliński zespół zajął trzecie miejsce.
Obecnie w koszalińskim Centrum pracują trzy osoby. Sylwia Mytnik, kierowniczka Centrum, Sabina Popowicz i Aleksandra Woźniak. Informacje udzielane są w języku niemieckim i angielskim. Sylwia Mytnik jest wiceprzewodniczącą Zarządu Forum Informacji Turystycznej, organu doradczego Polskiej Organizacji Turystycznej oraz członkiem Komisji Rewizyjnej Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pracownicy Centrum uczestniczą w szkoleniach z zakresu obsługi klienta, spotkaniach prezentujących atrakcje i produkty województwa zachodniopomorskiego.
Regionalne Centrum Inforamcji Turystycznej czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -17.00, w okresie sezonu letniego od godz. 8.00.do 18.00 i w soboty od 8.00 do 15.00. Zapraszamy do Koszalina na ul. Dworcową 11-15 lub na strone www.it-pomorze.pl
Trzy akapity, które zachęcają do odwiedzenia Koszalina
Koszalin w roku 2016 obchodzi jubileusz 750-lecia nadania praw miejskich, co zaowocuje szerokim wachlarzem imprez kulturalnych i sportowych. Koszalin to takie miejsce w Polsce, gdzie na przestrzeni pomiędzy Morzem Bałtyckim a licznymi jeziorami można żyć pełnią życia, skosztować różnych form aktywności i zapoznać się z gotycką spuścizną architektoniczną przeszłości np. katedrą gotycką z XIV wieku, gotycką kamienicą „Domek kata”, kaplicą św. Gertrudy. Koszalińskie zabytki, obiekty związane z historią miasta tworzą Staromiejską Trasę Turystyczną. Szczególnie polecamy odwiedzić Górę Chełmską z wieżą widokową (31,7m), z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Koszalina i okolic, aż po Morze Bałtyckie. Kompleks Góry Chełmskiej to także Sanktuarium Przymierza z kaplicą, która jest jedną ze 170. kaplic ma świecie wzorowanych na macierzystej w Schönstatt w Niemczech.
Miasto zachęca również do odwiedzenia bardzo atrakcyjną ofertą kulturalną, proponowaną przez miejskie instytucje: Centrum Kultury 105, Bałtycki Teatr Dramatyczny, Muzeum w Koszalinie, Filharmonię Koszalińską czy Koszalińską Bibliotekę Publiczną. Koszalin to także Muzeum Włodzimierza Wysockiego, Muzeum Książki oraz Muzeum Zabawek. Miasto znane jest m.in. z takich imprez jak : Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Międzynarodowy Festiwal Organowy, Hanza Jazz Festiwal, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” oraz Kabareton. Festiwale, koncerty oraz liczne imprezy sportowe odbywają się w Hali Widowiskowo-Sportowej – największym i najnowocześniejszym obiekcie tego typu na Pomorzu Środkowym.
Koszalin dzięki sprzyjającym walorom przyrodniczym i rozbudowującej się infrastrukutrze to ośrodek turystyki aktywnej i różnorodnych form rekreacji. Leśne ścieżki Góry Chełmskiej tworzą kilka tras pieszych, Nordic Walking oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne. U podnóża Góry zapraszamy do Parku Wodnego Koszalin oraz Parku Linowego „Avana. Rekreacja w mieście to także Wodna Dolina z miejską plażą oraz Wakeparkiem. Dla miłośników sportów motorowych z torem kartingowym, możliwością doskonalenia technik jazdy oraz pokazami typu drift czy supermoto otwarty jest „Motopark”. W sezonie letnim dojazd na nadbałtyckie mieleńskie plaże umożliwia szynobus lub tramwaj wodny „Koszałek”, pływający przez Jezioro Jamno.