Najlepsze konkursowe oferty turystyki wiejskiej

Wybrano dwunastkę laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”.

Jury konkursowe oceniło 115 zgłoszonych kandydatur. Zaproszenie do udziału w konkursie Polska Organizacja Turystyczna skierowała do właścicieli gospodarstw, podmiotów prowadzących działalność turystyczną na terenach wiejskich, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, instytucji administracji samorządowej, lokalnych grup działania organizacji i stowarzyszeń turystycznych, firm z branży turystycznej. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

– Polskie obszary wiejskie kojarzone są z gościnnością, dziedzictwem kulturowym, wspaniałą kuchnią i bogactwem natury. Organizowany przez nas konkurs to świetna okazja do wymiany doświadczeń między osobami zarządzającymi różnymi produktami turystycznymi, synergii ich działań i dalszego rozwoju. Zgłoszenia do konkursu były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że oferta polskiej wsi jest coraz bardziej profesjonalna i kompleksowa – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Uroczystość ogłoszenia laureatów konkursu Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” poprowadził przewodniczący kapituły Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT.

W kategorii Wypoczynek u rolnika członkowie kapituły oceniali gospodarstwa agroturystyczne skategoryzowane w Wiejskiej Bazie Noclegowej, a także te, które nie przeszły procedury kategoryzacji, ale spełniłyby wszystkie jej warunki.

Najwyższe noty przyznane zostały Gospodarstwu Agroturystrycznemu „Ziołowy Dzbanek”, położonemu w wiosce tematycznej Sąpy „Babia Dolina” w gminie Młynary w województwie warmińsko-mazurskim. Drugie miejsce przypadło „Gospodarstwu Agroturystycznemu Ola” z wsi Sfajszewo w województwie pomorskim. Trzecie gospodarstwu ekoturystycznemu „Pod Srebrną Górą” z Jeżowa Sudeckiego w województwie dolnośląskim.

W kategorii Wypoczynek na wsi oceniane były obiekty noclegowe położone na obszarach wiejskich, które eksponują w swojej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej walory polskij wsi, w tym bogactwo kulinarne, kulturalne i potencjał mieszkanców.

Pierwsze miejsce przyznane zostało „Agroturystyce Malowane Wierchy” z Gładyszowa w Beskidzie Niskim, gmina Uście Gorlickie, województwo małopolskie. Goście znajdują w okolicy naturalne, nieskazone środowisko przyrodnicze, rzadkie gatunki roślin i wierzat. Gospodarze wnoszą od siebie gościnność, opowieści o lokalnej historii, zabytkach architektury drewnnianej i kulturze Łemków, a także smaczną domową kuchnię opartą na lokalnych produktach. Malowane Wierchy sa wpisane na listę Dziedzictwa Kulinarnego. Serwowane przez gospodarzy posiłki sa przygotowywane na podstawie starodawnych rodzinnych receptur, w tym przepisow kuchni lemkowskiej.

Laureatem drugiego miejsca została „Agroturystyka Polesie” z Babska w gminie Urszulin, wojewodtwo lubelskie. Nagrodzone miejsce jest przyjazne rowerzystom na szlaku rowerowym Green Velo. Goście mogą między innymi wziąć udział w grze terenowej po najbliższej okolicy, wycieczce przyrodniczej po Poleskim Parku Narodowym, warsztatach kulinarnych lub rękodzielniczych czy nawet w szkoleniach z agro i ekoturystyki.

Nagrodę trzeciego miejsca zdobyla Villa Greta. W pobliżu Villi Greta znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna, gdzie można płukać złoto, zobaczyć erupcje wulkanu, przeprowadzić eksperymenty dotyczące minerałów, skał i gleby, a nawet skonstruować dom przysłupowy czy frankońska zagrodę. Na największej w Polsce platformie można też doświadczyć efektu trzęsienia ziemi.

W kategorii Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej pod ocenę poddana została oferta zwiększająca atrakcyjność pobytu turystycznego na wsi. Szczególnie premiowana była oferta pakietowa, stanowiąca spójny tematycznie kompleks wielu atrakcji i usług opartych na zasobach polskiej wsi.

Zwyciężyła Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady zlokalizowana w Przywidzu w województwie pomorskim. Ekologiczną uprawę lawendy twórcy tego miejsca umiejętnie połaczyli z bogatą ofertą warsztataów edukacyjnych związanych z uprawą i przetwarzaniem tej rośliny, a także z dzialalnościa ośrodka relaksacyjno-rehabilitacyjnego. Hodowanych jest tu ponad 20 odmian lawendy, różniących się kolorem kwiatów i liści. Lawenda uprawiana jest ekologicznie, bez sztucznych nawozów i pestycydów. Dzieki temu można ją stosować zarówno w żywności, kosmetykach jak i wielu produktach. Pobyt w gospodarstwie to także okazja do pogłębienia wiedzy o ekologii w gospodarstwie domowym.

Drugie miejsce uzyskało „Sielsko i anielsko w Górach Swiokrzyskich Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich”. Oferta jest dostępna w Osadzie Srediowiecznej w Hucie Szklanej, gmina Bieliny, województwo świetokrzyskie. Huta Szklana leźy u podnóża Łysej Góry, jest równocześnie bazą do organizacji gier terenowych z cyklu Kraina Legend Świętokrzyskich. W Osadzie Średniowiecznej ma swój poczatek i koniec ścieżka dydaktyczna Świętokrzyski Szlak Paproci. Dodatkową atrakcją szlaku są widoczne stąd panoramy pasm górskich.

Trzecie miejsce zajęła „Zagroda Mlynarska w Uniejowie”, w województwie łódzkim. Zagroda Młynarska jest propozycją dla poszukujących kontaktu z naturą i zainteresowanych dawna technika i gospodarstwem wiejskim. Kilometr od tego miejsca znajdują się baseny termalne, a także Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Wraz z rzeką i parkiem tworzy wartościowy kompleks historyczno-przyrodniczy.

W czwartej kategorii sklasyfikowane zostały Oferty szlaków kulinarnych na terenach wiejskich. Podmioty współtworzące szlak oferują dania oparte na przepisach zaczerpniętych z tradycji kulinarnej kultywowanej w swoim regionie, stosują tradycyjne urządzenia do przygotowywania posiłków, na przykład piece, wedzarnie, suszarnie.

Pierwszą nagrodę w tej kategorii kapituła przyznała szlakowi kulinarnemu „Świętokrzyska Kuźnia”. Szlak współtworzą producenci lokalnych produktów, branża turystyczna i gastronomiczna – łącznie ponad 70 podmiotów wybranych wedlug kryterium jakościowego. Jest przykładem oferty kompleksowej, sięgającej do dziedzictwa naturalnego, kulturowego i kulinarnego regionu.

Szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” zdobył miejsce drugie. Liczy on 50 obiektów z których 25 znajduje się na obszarach wiejskich. W 2014 roku Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna uznala Szlak za „Najlepszy produkt turystyczny 2014 roku” w województwie podkarpackim. We wrześniu 2017 roku znalazł się w wśród „7 Nowych Cudów Polski” wyłonionych w  ogólnopolskim plebiscycie internetowym.

Trzecie miejsce uzyskał szlak kulinarny „Kaliskie Smaki”. Obszar funkcjonowania szlaku pokrywa się z powiatem kaliskim, województwo wielkopolskie. Turyści mogą sprawdzić, co znajduje się na szlaku przez stronę internetową. System geolokacji pozwala zorientować się, jak daleko od naszego miejsca pobytu sa atrakcje godne zobaczenia. W 2018 roku kaliski szlak kulinarny „Kaliskie Smaki” został przyjęty do grona członków Konsorcjum Produktowego „Polskie Szlaki Kulinarne”, które zrzezsza podmioty zajmujące się promowaniem produktów i tradycji kuchni regionalnej. Konsorcjum działa przy Polskiej Organizacji Turystycznej.

Laureatów w konkursie „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” wyłoniła kapituła pracująca pod przewodnictwem Jacka Janowskiego, dyrektora Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT. W jej skład weszli Izabella Byszewska, prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego; Robert Jakubik, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Elżbieta Wyrwicz, Ministerstwo Sportu i Turystyki; Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, „Gospodarstwa Gościnne”; Piotr Dominik, konsultant w zakresie turystyki kulinarnej oraz wykorzystania tradycyjnych produktów kulinarnych, członek Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego; Zbigniew Adamów-Biełkowicz, redaktor naczelny branżowego miesięcznika „Rynek Turystyczny”; Jerzy Gontarz z firmy Smartlink realizujacej działania związane z organizacją konkursu.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit