Belgijskie autorki blogów podróżniczych odkrywają Śląsk
Śląsk przez lata był regionem turystycznie niedocenianym. Stereotyp strefy poprzemysłowej na szczęście traci jednak na aktualności. Emma, Lot i Elisa, Belgijki, autorki turystycznych blogów poznały tę część Polski od najlepszej strony. Pięciodniowy blogtrip został zorganizowany dzięki współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej ze Śląską Organizacją Turystyczną.
Trzy podróżniczki dzielące się z czytelniczkami i czytelnikami wrażeniami ze swoich licznych wojaży, przemierzyły Szlak Orlich Gniazd nagrodzony Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Były pod wrażeniem pozostałości historycznych zamków i odbudowanych warowni. Urzekały je tereny spacerowe, biegowe, trasy rowerowe i wertepy, których poszukują miłośnicy off-roadu, skały wspinaczkowe, jaskinie czy dwie niedalekie pustynie. Poznawały oferty turystyki aktywnej dla wymagających, amatorów wspinaczek i speleologii.
Odmiennych doznań dostarczył blogerkom Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”, który tworzą lokale, posiadające w swoich kartach menu tradycyjne lokalne dania. Wszystkie zostały zakwalifikowane przez komisję ekspercką, w której udział wzięli między innymi szefowie kuchni o głośnych nazwiskach w świecie gastronomii. To oni gwarantują, że potrawy, które znalazły się w menu „Śląskie Smaki” są przyrządzone według tradycyjnych receptur. Belgijskie blogerki mogły poznać jak smakuje gęsi pipek z Jury i pyszna góralska kwaśnica czy docenić unikalny kwas miodowy.
Przebojem kulinarnym w Złotym Potoku, wyróżnionym w konkursie POT na Najlepszy Produkt Turystyczny są serwowane na wiele sposobów pstrągi z tamtejszych stawów. Złoty Potok gminie Janów na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej to magiczne miejsce. Tutaj znajduje się najstarsza europejska pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku wraz ze stawami hodowlanymi i budynkiem wylęgarni pstrąga z 1881 r. To miejsce upodobali sobie malarze i poeci. Nad stawem Irydion znajduje się Muzeum – Dworek Zygmunta Krasińskiego i park z pałacem Raczyńskich. W Złotym Potoku organizowane są imprezy plenerowe związane z pstrągiem. Wokół liczne trasy szlaki piesze, rowerowe, konne i ścieżki dydaktyczne. Obok wiodących atrakcji regionu influencerki odwiedziły również Częstochowę i Katowice.
Program pobytu na Śląsku przygotowany dla belgijskich podróżniczek pozwolił autorkom zgromadzić pokaźny materiał, który wykorzystany w mediach, przyczyni się do pozytywnej popularyzacji tego wciąż mało znanego belgijskim turystom regionu naszego kraju. Pierwsze relacje z podróży na Śląsk trzech belgijskich blogerek zamieszczone zostały na Instagramie. W nadchodzących tygodniach opublikowane zostaną szersze relacje na blogach augoutdemma.be, yummy-planet.com, reisgoesting.be i reishonger.nl