Certyfikat jakości dla Poland Convention Bureau POT

Krzysztof-Celuch-150

Poland Convention Bureau POT, jako pierwsza polska instytucja zostało wyróżnione certyfikatem jakości "Accredited Destination Marketing Organization" przyznawanym przez organizację DMAI (Destination Marketing Association International) najstarszą i najbardziej znaną organizację zrzeszającą Convention Bureau na świecie.

Wyróżnienie przyznane dla PCB POT w 2011 roku, zostało właśnie odnowione na kolejne 4 lata. O kilka kluczowych spraw z zakresu przynależności do międzynarodowych organizacji branży przemysłu spotkań pytamy Krzysztofa Celucha kierownika Poland Convention Bureau POT

Czym jest certyfikat jakości DMAP i za co zostaje przyznany?

DMAP jest to certyfikat, potwierdzający kompetencje i profesjonalizm instytucji zajmującej się promocją destynacji. Otrzymanie akredytacji wiąże się ze spełnieniem ponad 120 wymagań z zakresu zarządzania, finansów, zasobów ludzkich, technologii, marketingu, obsługi, sprzedaży, komunikacji, badań oraz innowacji. W ramach niej, Poland Convention Bureau POT zobowiązuje się m.in. do podnoszenia profesjonalizmu w obsłudze klientów czy międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju globalnego przemysłu spotkań. Nieskromnie, ale przecież to wyróżnienie dla całego zespołu, który bardzo ciężko pracuje, pozwolę sobie przytoczyć, w tym miejscu opinię James T. Wooda, przewodniczącego zarządu DMAP: „Certyfikat jakości DMAP potwierdza polskiej społeczności oraz potencjalnym odwiedzającym, że Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej, to instytucja godna zaufania, a ich biznes jest w dobrych rękach. Poprzez wysłanie zgłoszenia oraz otrzymanie akredytacji DMAP, Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej potwierdziło swój profesjonalizm w obsłudze klientów i jakości koordynowanych programów".

Jakie korzyści dla Poland Convention Bureau płyną z bycia członkiem międzynarodowych organizacji branżowych i jakich jesteśmy członkiem?

Korzyści wynikających z przynależności do międzynarodowych organizacji branżowych jest wiele, natomiast najważniejsze z nich to: przynależność do globalnej społeczności przemysłu spotkań, co za tym idzie, dostęp do baz danych prowadzonych przez te organizacje, dostęp i możliwość udziału w spotkaniach szkoleniowych podnoszących kwalifikacje, również dostęp do bazy kontaktów każdego stowarzyszenia, i w końcu wymiana wiedzy i doświadczeń, co w przypadku przemysłu spotkań ma kolosalne znaczenie.

Jakich organizacji członkiem jest Poland Convention Bureau?

DMAI - Destination Marketing Association International wspomniane wyżej. ICCA - to z kolei największe stowarzyszenie zajmujące się prowadzeniem badań nad wielkością przemysłu spotkań w kontekście spotkań stowarzyszeń. Publikacja ICCA to najbardziej znany i ceniony raport ukazujący wielkość rynku. SITE - Society for Incentive Travel Excellence to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające eskpertów związanych z podróżami motywacyjnymi i wyjazdami integracyjnymi z siedzibą w Chicago,USA. UIA - Union of International Associations jest organizacją, która zajmuje się badaniem wielkości przemysłu spotkań w kontekście spotkań międzynarodowych stowarzyszeń. W ramach działań UIA znajduje się także publikowanie kalendarza konferencji oraz bazy danych stowarzyszeń. MPI - Meeting Professionals International, to największe globalne stowarzyszenie skupiające profesjonalnych organizatorów spotkań, głęboko wierzące w niepodważalną rolę spotkań firmowych i międzyludzkich kontaktów w procesie osiągania celów organizacji.

Celem działania PCB jest rekomendowanie stowarzyszeniom i korporacjom, profesjonalnych organizatorów kongresów. Proszę o podanie średniej wielkości kongresu w Polsce, trzech największych kongresów oraz powodów dla których zostały one zorganizowane w określonych destynacjach?

W Polsce przeważa organizacja wydarzeń gromadzących od 200 do 500 uczestników. Jeśli chodzi o największe wydarzenia to w 2014 roku skupiały one odpowiednio: European Congress on Advanced Materials and Processes (Warszawa) – 3.800 uczestników. EUROPEADE International Association for European Folk Cultures (Kielce) – 3500 uczestników. 23rd Annual Meeting of the European Bank for Reconstruction & Development (Warszawa) – 3000 uczestników. Warto też wspomnieć o wydarzeniu planowanym w 2016 FDI World Dental federation na 12.000 uczestników (Poznań). Powyższe destynacje zostały wybrane dzięki współpracy lokalnej branży z przedstawicielami świata nauki oraz poprzez zaangażowanie się lokalnych i regionalnych władz. Oprócz infrastruktury cenne jest wsparcie lokalnych profesjonalistów, a na to w Polsce nie możemy narzekać.

Wiemy że kraje, miasta w Europie organizują kongresy kilka razy większe. Jakie ograniczenia nie pozwalają organizować kongresów tej wielkości w Polsce?

Wydaje się, że podstawowym problemem jest cały czas jeszcze, mała liczba convention center, zapewniających kompleksowe warunki do organizacji dużych spotkań oraz w przypadku wybranych lokalizacji (np. Poznań) – dostępność komunikacyjna tj. brak bezpośrednich połączeń lotniczych.

Który z czynników stanowiących o wyborze miejsca organizacji kongresu, zmienił się w Polsce w największym stopniu w ostatnich latach?

Po kilku wydarzeniach o znaczeniu globalnym, szczególnie sportowych, w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele obiektów, które służą przemysłowi spotkań. Motorem tych zmian była niewątpliwie organizacja ogromnego eventu jakim były Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w roku 2012, również organizacja mistrzostw świata w siatkówce. Powstały nowe obiekty komunikacyjne; lotniska, dworce, drogi. Miejsca organizacji zawodów sportowych; stadiony, hale sportowe. Znacząco zwiększyła się ilość i standard bazy hotelowej. Organizacja tych wielkich wydarzeń dokonała zmiany mentalnej, uruchamiając środki publiczne na powstanie nowych obiektów stricte kongresowych: ICE Kraków Congress Centre, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Dziękuje bardzo za wypowiedź.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!