VIII Forum Turystyki Morza Bałtyckiego
Czekać na lepszy klimat, czy zintensyfikować działania
Rywalizujmy skutecznie o klientów – tak można podsumować wypowiedzi uczestników, zakończonego w środę, 23 września 2015 roku, VIII Bałtyckiego Forum Turystyki. Padały też propozycje, by wykorzystywać doświadczenia znad Morza Śródziemnego, gdzie rozwój przemysłu czasu wolnego jest bardziej zaawansowany. Niewykluczone, że zmiany przyrodnicze – wzrost średniej temperatury na Ziemi – spowodują, że południe Europy stanie się mniej atrakcyjne dla urlopowiczów. Zwiększy się zainteresowanie chłodniejszymi miejscami na kuli ziemskiej, a zwłaszcza Morzem Bałtyckim.
W Europie warto walczyć o klientów przemysłu czasu wolnego, bo przyjeżdża na ten kontynent najwięcej turystów. Konieczny jest rozwój turystyki biznesowej, medycznej, aktywnej w tym zwłaszcza wodnej, bo państwa nadbałtyckie, z racji swego dostępu do morza i dobrze rozwiniętej sieci rzek, jezior, kanałów mają duże możliwości w tym zakresie.
Do Gdańska przybył prosto z Kolumbii
Polska intensyfikuje działania, wspólnie z Francją. - Nasza rzeka, Wisła, jest Gościem Honorowym na Festiwalu Loary w Orleanie Za dwa lata, na Rok Wisły, zaprosimy Francuzów do Polski. Niezmiernie ważne jest jednak zapewnienie odpowiednich atrakcji jesienią, zimą i wiosną, by w te pory roku przyciągnąć jak najwięcej turystów. Nie jest to łatwe, bowiem około 60. procent osób pracujących w Unii Europejskiej musi brać urlopy właśnie latem – powiedział Tomasz Jędrzejczak, wiceminister sportu i turystyki. Jak ważna jest turystyka – mówił, witając gości w swym mieście, Adam Korol, minister sportu i turystyki. Wyliczył 10 podstawowych funkcji, które pełni ta branża. Okazuje się, że ogarnia ona niemal całe nasze życie. Taleb Rifai, sekretarz generalny UNWTO, Światowej Organizacji Turystyki ONZ, zaskoczył wszystkich swymi stwierdzeniami, że do Gdańska przybył prosto z Kolumbii. Dodał, że dwie godziny spędził w Europejskim Centrum Solidarności. Podkreślił, że każdy obywatel świata powinien odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności, by się dowiedzieć, że to miejsce jest kolebką najnowszej historii Europy. Rifai przypomniał, że I Forum odbyło się w 2008 roku z inicjatywy Meklemburgii. Także Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zaakcentował, że Meklemburgia jest współorganizatorem VIII Forum, Dodał, że to niezwykłe, iż tak ważne działanie makroregionalne jak rozwój turystyki powierza się w Unii Europejskiej regionom. O pracach na rzecz turystyki w Komisji Europejskiej, mówili Pedro Ortun z Dyrekcji Generalnej Przedsiębiorczości i Przemysłu Komisji Europejskiej oraz Cinzia De Marzo z Dyrekcji Generalnej Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej. Dużo uwagi podczas VIII Bałtyckiego Forum Turystyki poświęcono przemysłowi spotkań i wydarzeń, czyli turystyce biznesowej. Dyskusją na ten temat kierował dr Krzysztof Celuch, szef Poland Convention Bureau w Polskiej Organizacji Turystycznej. Uczestnicy debaty zwracali uwagę, czy rozwijać głównie turystykę biznesową by na bogatych uczestnikach kongresów i konferencji dobrze zarabiać, a mniej uwagi poświęcić tradycyjnej.
Bałtycka rodzina turystyczna
Obrady zakończyły się przyjęciem deklaracji, którą przedstawił Gerard Lange, minister Gospodarki, Budownictwa i Turystyki Landu Meklemburgia Pomorze Przednie. Uczestnicy Forum postanowili przekazać Deklarację do Parlamentu Europejskiego, ze zwróceniem uwagi na to, że turystyka jest bardzo ważna dla rozwoju gospodarczego Europy północnej. Podsumowując Forum, Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zwróciła uwagę, że trzeba sformalizować, trwającą już 8. lat współpracę regionów. Dlatego za słuszną propozycję uznała powołanie stowarzyszenie Bałtyckie Centrum Turystyki. Jednak, nie brakowało opinii, że działa już wiele organizacji, na przykład Związek Miast bałtyckich. To jednak dowód, że kontakty coraz bardziej się zacieśniają i powstała bałtycka rodzina turystyczna. Następne spotkanie – IX Forum Bałtyckiej Turystyki - odbędzie się w w Parnu w Estonii. Zaproszenie złożył zebranym Rainer Aavik, wicemer Parnu.
VIII Forum Turystyki Państw Bałtyckich, pod hasłem: „Polityczne poparcie, współpraca, rozwój – jedno morze, milion możliwości", zostało zorganizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną przy współpracy z przedstawicielami regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z Niemiec, których reprezentowała Sylvia Bretschneider, przewodnicząca Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, przemawiająca podczas inauguracji obrad VIII Forum Turystycznego Państw Bałtyckich w Gdańsku. Obrady Forum skupiły się na czterech priorytetowych obszarach tematycznych: polityka morska jako podstawa do rozwoju turystyki na obszarach przybrzeżnych; wymagania dotyczące lepszej, zrównoważonej ponadnarodowej współpracy w ramach turystyki regionu Morza Bałtyckiego; wpływ branży konferencyjno-biznesowej na rozwój regionu Morza Bałtyckiego jako wspólnego kierunku turystycznego; zadania związane z trendami XXI wieku i ich wpływem na turystykę. Udział w VIII Forum Turystyki Państw Bałtyckich zgłosiło ponad 180 osób, m.in. z Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Szwecji. Uczestnikami forum są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacji turystycznych i hotelarskich, instytucji, środowisk naukowych oraz przedsiębiorcy. Inicjatorem zwoływania tych spotkań było w roku 2008 ówczesne Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Turystyki Meklemburgii Pomorza Przedniego wraz z Regionalną Organizacją Turystyczną niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern). Pierwsze Forum Turystyczne Państw Bałtyckich, odbyło się w Rostocku.
Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka