Forum POT-ROT-LOT-Miasta-Branża
W czwartek zakończyło się dwudniowe Forum POT-ROT-LOT-Miasta i Branża, wydarzenie organizowane przez Polską Organizację Turystyczną, aby wspólnie ze wszystkimi współpracującymi podmiotami działającymi w sektorze turystycznym, zastanowić się nad kondycją systemu zarządzania promocją turystyki w Polsce, a także wymienić się doświadczeniami, uwagami także krytycznymi i uzgodnić działania na kolejne miesiące.
W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy wszystkich zagranicznych ośrodków POT i podczas tak zwanych rozmów stolikowych z przedstawicielami regionalnych organizacji turystycznych i miast ustalili wspólne promocyjne działania na swoich rynkach. W tym roku, po raz pierwszy zastosowano aplikację, dzięki której na bieżąco można było śledzić przebieg rozmów, których efektem było w sumie 536 porozumień, co do konkretnych działań. Forum to także okazja, żeby wyjaśnić ewentualne rozbieżności w istotnych kwestiach dotyczących zarządzania promocją turystyki. W części przeznaczonej dla Forum ROT odbył się panel, w którym wzięli udział przedstawiciele regionalnych organizacji turystycznych oraz dr Wojciech Fedyk, prezes POT. Debatę podsumował także obecny na tej części Forum podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek.
W części przeznaczonej na prezentacje o charakterze informacyjno-edukacyjnym uczestnicy Forum zapoznani zostali między innymi z wieloletnim programem NIEPODLEGŁA przygotowywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stulecie odzyskania niepodległości. Z kolei Agata Witosławska, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Hiszpanii podzieliła się wiedzą o funkcjonowaniu w Hiszpanii i Portugalii sieci hoteli historycznych. Bartłomiej Walas, wiceprezes POT przedstawił materiał dotyczący komunikacji marketingowej - także w kontekście strategii marketingowej Polski w sferze turystyki na lata 2017-2020. (Do pobrania: Niepodległa na lata 2017-2021, Hotele z historią w tle na Półwyspie Iberyjskim, Czas na komunikację marketingową).
Równolegle dla przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych trwały warsztaty, które POT przygotowała po wcześniejszym rozpoznaniu oczekiwań zgłoszonych przez uczestników. Jednym z zagadnień była kwestia prowadzenia działalności gospodarczej LOT-ów oraz Ustawy o Zamówieniach Publicznych. Warsztat prowadzili prawnicy Ćwik i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych. Kolejny panel moderowany przez Jarosława Lichacego, prezesa Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Piotra Misztaka, prezesa Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej dla lokalnych organizacji turystycznych, poświęcony był zmianom strukturalnym koniecznym do funkcjonowania LOT-ów.
Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi takie jak źródła finansowania działalności – system grantowy, odpis opłaty miejscowej, mechanizmy zachęcające do tworzenia i współpracy JST i LOT czy model współpracy między ROT-ami z LOT-ami. Jednak kluczową kwestią tego spotkania była deklaracja powołania stowarzyszenia LOT-ów w Polsce, które będzie reprezentantem swoich interesariuszy ale także partnerem do rozmów z Polską Organizacją Turystyczną, co podkreśla dr Wojciech Fedyk, prezes POT, będący inicjatorem tej idei.
Wkrótce bardziej szczegółowa relacja z Forum POT-ROT-LOT-Miasta-Branża.
Źródło: pot.gov.pl