Granica, która zbliża

– Lokalne władze zaczynają doceniać znaczenie rozwoju przemysłu turystycznego dla całej gospodarki – stwierdza Włodzimierz Szczurek (na zdjęciu z prawej), dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Kijowie.

Zakończył się piąty Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa. Impreza organizowana przez Konsulat Generalny RP we Lwowie stała się już ważnym wydarzeniem września w tym mieście. Generalnym partnerem corocznych spotkań polskich i ukraińskich samorządowców jest Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej.

Intencją organizatorów pierwszego festiwalu był rozwój polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej. Impreza pokazuje wspólny dorobek kulturalny i prezentuje projekty realizowane przez Lwów i obwód lwowski z polskimi partnerami, jako przykład dobrych sąsiedzkich relacji dwóch europejskich państw. Z roku na rok formuła festiwalu znacznie się poszerzała. W tym roku przez trzy dni znaczną część Rynku, Ratusza a także siedziby Obwodowej Administracji zajęła scena, stoiska i namioty promocyjne polskich regionów. Promowały się województwa podkarpackie, lubelskie, śląskie, wielkopolskie, pomorskie oraz miasta Rzeszów, Przemyśl, Lublin, Stalowa Wola, Radom, Warszawa i Poznań. Dwa polskie województwa uczestniczyły w Festiwalu po raz pierwszy. Wielkopolskie i lubuskie. Lubuską delegacją kierowała osobiście marszałkini Elżbieta Anna Polak. Polskie stoiska promocyjne cieszyły się widoczną frekwencją. Padało mnóstwo konkretnych pytań zadawanych przez lwowian oraz turystów goszczących w słoneczny weekend w tym pięknym mieście. Natalia Pavlovska szczególnie zainteresowała się Malborkiem. Natalia planuje w kilkudniowej podróży połączyć wyjazd do Malborka i Gdańska. Na lwowskim Rynku usłyszała, że to największy zbudowany z cegły zamek w Europie. Oksana Vasylenko jest szczerze zdziwiona, że na Śląsku można jeździć na nartach. Do tej pory była przekonana, że jak zima w Polsce to tylko w Zakopanem. Obiecuje spróbować tego roku. Dwa polskie województwa przyjechały na wrześniową prezentację po raz pierwszy.

Lokalne władze zaczynają doceniać znaczenie przemysłu turystycznego

Siedziba Obwodowej Administracji gościła samorządowców z obydwu krajów, którzy porównywali doświadczenia w rozmaitych dziedzinach związanych z zadaniami regionów. – Bardzo cieszy, że jednym z czterech wiodących tematów konferencji były zagadnienia brandingu miast i regionów, wymiana pomysłów na nowoczesną promocję i ocena stanu turystyki. Lokalne władze zaczynają doceniać znaczenie rozwoju przemysłu turystycznego dla całej gospodarki – mówi Włodzimierz Szczurek, dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Kijowie. Marszałkini województwa lubuskiego uczestnicząca w panelu Branding miejsca – nowoczesne metody promocji miast i regionów, prezentowała walory regionu oraz metody jego promocji. – Kiedyś naiwnie wierzyłam, że fakty mówią same za siebie. Jest tyle informacji, że skuteczna promocja, właściwy marketing bardzo często decydują o naszym powodzeniu, o powodzeniu polityki regionalnej, o naszych małych ojczyznach, o naszym sukcesie. Dlatego w regionie lubuskim bardzo wcześnie, bo już w 2010 roku przyjęliśmy strategię marki. Konsekwentnie budujemy region bezpieczny otwarty, tolerancyjny, odważnie i bez kompleksów. Chcemy, żeby przyjeżdżali do nas goście, żeby uwierzyli, że mogą u nas odpocząć, że Lubuskie, to jest wspaniałe miejsce na ziemi – wyjaśniła Elżbieta Polak. Niezwykle ciekawe była prezentacja Mariusza Tyczyńskiego, dyrektora kancelarii prezydenta miasta Radomia. Realistycznie oceniając turystyczny potencjał swojego miasta przekonywał uczestników forum, że nie ma miejsc bez szans i nawet pozorne białe plamy, umiejętnie promowane, mogą znaleźć swoje miejsce na turystycznej mapie.

Sukces połączeń lotniczych

Jak podkreśla dyrektor Szczurek, ważnym wydarzeniem ostatnich miesięcy było otwarcie przez polskiego przewoźnika SprintAir połączenia z Radomia do Lwowa. Rejsy wykonywane dwa razy w tygodniu przez 33-miejscowy samolot turbośmigłowy Saab 340 trwają około godziny. Przedstawiciele linii lotniczej, Portu Lotniczego Radom, a także władz miasta wzięli udział w konferencji prasowej zorganizowanej w piątek we Lwowie przez Zagraniczny Ośrodek POT na Ukrainie. Podsumowując dwa pierwsze miesiące funkcjonowania połączenia prezes SprintAir Jan Szczepkowski poinformował, że cieszy się ono dużą popularnością, a samoloty zapełnione są w ponad 70 procentach. W związku z tym spółka rozważa otwarcie kolejnych połączeń, tym bardziej, że od września flota wzbogaci się o trzy nowe maszyny ATR 72. Wyjaśnił, że chociaż ich linie nie należą do kategorii low cost, to jednak prowadzą bardzo wyważoną politykę cenową, co powoduje, iż ceny biletów rozpoczynają się od 149 zł. Dyrektor handlowy przewoźnika Jarosław Chłopecki ogłosił, że dobre wyniki sprzedaży skłaniają do rozważenia zwiększenia częstotliwości lotów, a nawet otwarcia nowego kierunku. Prezeska Portu Lotniczego Radom Dorota Sidorko wyraziła opinię, że będzie to kolejny kierunek, który się sprawdzi. Jest to, bowiem połączenie zarówno weekendowe, biznesowe jak i migracyjne. Siatka połączeń ułożona jest w ten sposób, że z Radomia po półgodzinnym postoju można będzie tym samym samolotem polecieć dalej, do Wrocławia.

Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia przypomniał, że jego miasto jest organizatorem wielu ciekawych imprez, do których należy zaliczyć jesienny Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, czy organizowany, co dwa lata największy w kraju Air Show. Dodał, iż Radom ma doskonałe połączenie z nieodległą stolicą i pokonanie około stu kilometrów do Warszawy nie nastręcza większych trudności. Zaprosił dziennikarzy, aby osobiście zapoznali się z atrakcjami Radomia, co będzie zapewne wkrótce możliwe podczas dużej podróży prasowej przygotowywanej wspólnie przez POT, SprintAir i Radom. O dużym zainteresowaniu lotami do Polski świadczy fakt, że w spotkaniu wzięło udział blisko trzydziestu ukraińskich dziennikarzy, dwóch otrzymało vouchery na przelot liniami SprintAir.

– Bieżący rok jest wyjątkowo udany, jeżeli chodzi o nowe połączenia między Polską a Ukrainą – mówi dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Kijowie Włodzimierz Szczurek. W marcu rejsy z Charkowa do Warszawy uruchomiły PLL LOT, z Iwano-Frankiwska do Gdańska i z Winnicy do Warszawy zaczął latać ukraiński przewoźnik Ukraine International Airlines, dwa połączenia z Kijowa do Gdańska i Wrocławia otwiera WizzAir, zaś dosłownie kilka dni temu plany uruchomienia rejsów z Kijowa i Równego do Lublina ogłosił ukraiński operator Bravo. Zwiększyła się także liczba codziennych operacji obydwu narodowych przewoźników pomiędzy Kijowem i Warszawą.

Narodowe Czytanie

Uczestnicy Forum aktywnie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Fragmenty najsłynniejszej powieści mistrza w lwowskich plenerach czytali między innymi marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Maria Polak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Radomia Radosław Witkowski, konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur.

Wieczory gromadziły na dziedzińcu Ratusza liczną widownię koncertów polskich zespołów muzycznych. Na scenie wystąpili między innymi Trio X z Przemyśla, Zagan Acoustic z województwa pomorskiego, Hoszpital z Wielkopolski, łemkowski zespół Serencza z Małopolski, Strefa 50 z Podkarpacia, Mohipisian z Lublina, a także Pablopavo i Ludziki z Warszawy.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!