Koncert w Wiedniu upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II
Staraniem Instytutu Polskiego i wiedeńskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej, zorganizowany został 2 maja, w Dniu Polonii, pod patronatem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, koncert „Santo Subito”. Upamiętniał 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.
Koncertu w wiedeńskim kościele redemptorystów Maria am Gestade wysłuchała licznie przybyła publiczność. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata kultury oraz branży turystycznej Austrii. W materiałach informacyjnych dotyczących programu wydarzenia, część przygotowana przez ośrodek POT w Wiedniu, poświęcona była postaci papieża Polaka. O zamiłowaniach turystycznych przyszłego świętego Jana Pawła II świadczą między innymi wyprawy wodniackie. Utworzony szlak papieski w obrębie Kanału Augustowskiego posiada Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego.
W programie koncertu w gotyckich wnętrzach kościoła Maria am Gestade, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych zabytkowych miejsc Wiednia, znalazły się dzieła Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Mariana Sawy w wykonaniu skrzypaczki Jolanty Ewy Sosnowskiej i organisty Roberta Kovacsa. Zaprezentowano również fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” – poematu papieża Jana Pawła II w interpretacji Małgorzaty Kożuchowskiej i Fritza von Friedla. Koncert dopełniły iluminacje, zaprojektowane i wykonane, pod opieką prof. Tadeusza Krzeszowiaka, przez studentów HTL International School of Hospitality, Tourism and Languages.
Cel milionów pielgrzymów i turystów religijnych
Wiedeńskie wydarzenie artystyczne wykorzystane zostało przez dyrektora ośrodka POT Włodzimierza Szeląga do podjęcia wstępnych ustaleń dotyczących udziału austriackich biur turystycznych w II Międzynarodowym Kongresie Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej w Krakowie. Organizatorzy objętego patronatem Prezesa POT kongresu, odwołując się do chrześcijańskich tradycji, pragną podnieść znaczenie Krakowa i Małopolski, jako jednego z ważnych miejsc dla międzynarodowej turystyki religijnej i pielgrzymkowej. Co roku region jest celem milionów pielgrzymów i turystów religijnych. W pierwszym kongresie wzięło udział około 200 touroperatorów i organizatorów turystyki pielgrzymkowej z prawie 30 krajów. Wśród nich, także przedstawiciele rynku podróży pątniczych z Austrii i Szwajcarii. Był to w dużej mierze efekt prowadzonych przez ośrodek POT w Wiedniu, działań promujących w mediach turystykę pielgrzymkową do Polski oraz bezpośrednich prezentacji w austriackich parafiach między innymi Neusiedl am See, Weisenkirchen i Senftenberg. Zainteresowanie programem kolejnego krakowskiego kongresu wyraził w trakcie rozmów po koncercie Hans Hutter, ksiądz rektor kościoła Maria am Gestade. Pierwsze deklaracje udziału płyną także ze strony księży organizujących wyjazdy pielgrzymkowe parafian oraz biur turystycznych, takich jak Moser Reisen, Biblische Reisen.
Miejsca mało znane, warte rekomendacji
Kongres turystyki religijnej z punktu widzenia metodologii organizacyjnej, zaliczany jest do sektora turystyki konferencyjnej, która duży nacisk kładzie na przygotowanie części programu towarzyszącego obradom. Jak mówi dyrektor Szeląg, wśród międzynarodowego grona uczestników znajdzie się duża grupa, która poświęci czas na zwiedzanie Krakowa i innych miejsc regionu związanych z wyprawami pątników, w tym mało znanych i wartych rekomendacji. Przykładem jest między innymi jedyne na świecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, utworzone w hołdzie i dla uwiecznienia dokonań najwybitniejszego z Polaków w dziele pojednania ludzi na świecie. W zbiorach znajduje się prawie dwa tysiące medali i monet z wizerunkiem papieża Polaka, w tym unikalne eksponaty, jak próbna złota moneta licząca dwanaście uncji, wybita w roku 1987 w pięciu egzemplarzach.