„Na wsi najlepiej” – potencjał promocyjny, który należy rozwijać

Na grudniowym spotkaniu zebrali się członkowie Rady Programowej konsorcjum turystyki wiejskiej „Odpoczywaj na wsi”, powołanego z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej przy merytorycznej współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zaproszeni goście z grona laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Ideą tego organizowanego przez POT konkursu, którego przebieg i efekty podsumowano podczas spotkania, jest popularyzacja najlepszych przykładów działalności wpływającej na rozwój turystyki wiejskiej w Polsce. W założeniu organizatorów, rekomendowane praktyki służyły będą mieszkańcom wsi świadczącym usługi dla turystów lub mającym je w planach, a także pomagały samym wypoczywającym na wsi, ułatwiając im wybór najlepszych ofert.

12 laureatów spośród 115 zgłoszeń

Zaproszenie do udziału w konkursie „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, Polska Organizacja Turystyczna skierowała do właścicieli gospodarstw, podmiotów prowadzących działalność turystyczną na terenach wiejskich, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, instytucji administracji samorządowej, lokalnych grup działania organizacji i stowarzyszeń turystycznych, firm z branży turystycznej. Wpłynęło 115 zgłoszeń, spośród których kapituła konkursu obradująca pod przewodnictwem Jacka Janowskiego, dyrektora Departamentu Promocji Turystyki Krajowej POT, wyłoniła 12 laureatów w czterech kategoriach związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi. Materiały informacyjne o laureatach zebrano i opublikowano w wydawnictwie pokonkursowym. Zwycięskie gospodarstwa objęte zostały profesjonalną obsługą fotograficzną, złożyli w nich również wizyty blogerzy turystyczni, którzy szczegółowo relacjonowali przebieg i program pobytu swoim czytelnikom. Znaczące zainteresowanie konkursem „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” wykazały media. Informacje publikowano na łamach prasy konsumenckiej, na stronach internetowych, w serwisach stacji radiowych, na portalach branżowych i mediach społecznościowych.

Jeden z dziesięciu Certyfikatów POT 2018 dla produktu turystyki wiejskiej

Konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” jest inspirowany przyznawanymi od 2003 roku Certyfikatami POT, które stanowią rekomendowaną gwarancję jakości najlepszych produktów turystycznych. W obu przypadkach tożsame są kryteria wysokich wymagań wobec podmiotów świadczących nabywcom usługi turystyczne. Dobry przykład stanowi Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady, laureat konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” w kategorii „Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej”. Lawendowa Osada otrzymała jeden z dziesięciu Certyfikatów POT przyznanych w 2018 roku najlepszym krajowym produktom turystycznym. Prowadzone przez Barbarę i Bartosza Idczaków gospodarstwo zlokalizowane jest w Przywidzu w województwie pomorskim. Ekologiczną uprawę lawendy twórcy tego miejsca umiejętnie połączyli z bogatą ofertą warsztatów edukacyjnych związanych z uprawą i przetwarzaniem tej rośliny, a także z działalnością ośrodka relaksacyjno-rehabilitacyjnego. Lawenda uprawiana jest ekologicznie, bez sztucznych nawozów i pestycydów. Dzięki temu można ją stosować zarówno w żywności, kosmetykach jak i wielu produktach. Pobyt w gospodarstwie to także okazja do pogłębienia wiedzy o ekologii w gospodarstwie domowym.

W podsumowaniu prezentacji, członkowie Rady Programowej konsorcjum turystyki wiejskiej „Odpoczywaj na wsi” potwierdzili, że efekty pierwszej edycji konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” spełniły oczekiwania, osiągnięte też zostały formalne wskaźniki. Przedsięwzięcie posiada duży potencjał promocyjny, który należy rozwijać.

W tym konkursie, jak w każdym innym, chodzi o wyłonienie laureatów, ale również o tworzenie tytułowych dobrych praktyk w turystyce wiejskiej i wiarygodną rekomendację dla turystów, ułatwiającą im wybór najlepszych ofert. Rywalizacja konkursowa tworzy okazję do porównań metod prowadzenia gospodarstw, atrakcyjności proponowanych programów wypoczynku turystyki wiejskiej i poziomu oferowanych usług. Atmosfera konkursowej rywalizacji służy też wymianie doświadczeń, i zarazem promowaniu najlepszych rozwiązań. Przebieg konkursu przekonuje władze samorządowe, jak ważne dla gospodarki regionu jest rozwijanie działalności turystycznej na obszarach wiejskich.

Wypoczynek na polskiej wsi w ofercie dla turystów zagranicznych

Zgodnie z zapowiedzią prezesa POT Roberta Andrzejczyka konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” będzie kontynuowany w kolejnych latach. Obecni na spotkaniu Rady Programowej zgłosili propozycje korekt regulaminowych, między innymi dotyczących objęcia akcją promocyjną większej liczby zgłoszonych do konkursu gospodarstw agroturystycznych, nie ograniczając jej ram tylko do dwunastki laureatów. Służyłoby to szerszej popularyzacji form wypoczynku na terenach wiejskich.

Dorobek konkursu, zgodnie z planami Rady Programowej, będzie wykorzystywany także w podejmowanych przez konsorcjum turystyki wiejskiej „Odpoczywaj na wsi” działaniach promocyjnych skierowanych do turystów zagranicznych, głównie mieszkańców miast Europy Zachodniej. Wybrane oferty wypoczynku na wsi mogłyby na przykład znaleźć się w wydawnictwie promocyjnym wraz z dołączoną do niego mapą z oznaczeniem rekomendowanych obiektów.

Kolejne spotkanie Rady Programowej konsorcjum „Odpoczywaj na wsi” odbędzie się w pierwszej połowie przyszłego roku.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!