Nowi ambasadorzy
Podczas corocznej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, 17 września, ogłoszono nazwiska 20 nowych Ambasadorów Kongresów Polskich.
Program Ambasadorów Kongresów Polskich jest realizowany wspólnie przez Polską Organizację Turystyczną oraz organizację pozarządową - Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce. Służy on promowaniu Polski, jako miejsca organizacji międzynarodowych kongresów i konferencji, a jego celem jest pozyskiwanie kongresów do Polski oraz udzielanie efektywnej pomocy w przyciąganiu takich imprez do naszego kraju przez Polaków działających w strukturach organizacji międzynarodowych, np. naukowców i profesjonalistów różnych branż. Podobne programy Ambasadorów Kongresów stosowane są z powodzeniem w wielu krajach świata, jako narzędzie marketingu narodowego.
Do tej pory tytuł Ambasadora Kongresów Polskich otrzymało ponad 200 osób, a w pracach Kapituły Programu uczestniczyło grono wybitnych osobowości polskiego świata nauki gospodarki i kultury. Zadaniem Kapituły Programu, która jest wybierana raz na 3 lata, jest wyłonienie grona Ambasadorów Kongresów Polskich – osób, które w swych międzynarodowych środowiskach promują i upowszechniają wiedzę o atutach naszego kraju, przyczyniając się do decyzji o wyborze Polski na miejsce następnego międzynarodowego wydarzenia. Gospodarz spotkania prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślał znaczenie programu AKP. - To dzięki państwa pracy możemy promować to, co jest najlepsze w naszym kraju, w naszych regionach i naszych miastach.
Tegoroczna gala znalazła swoje miejsce w Katowicach nieprzypadkowo. Miasto wzbogaciło się w ostatnim czasie o szereg obiektów służących przemysłowi spotkań. Wyjątkowa dbałość o zachowanie dziedzictwa przemysłowego dała możliwość umiejscowienia obiektów na terenie byłej kopalni. Prezydent Marcin Krupa zwrócił uwagę, że dla Katowic, które w tym roku obchodzą 150-lecie istnienia to wyjątkowo dobry czas. Widać nową jakość w rozwoju miasta. MCK powstało w tzw. Strefie Kultury, obok nowej siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Prezydent zaprosił licznie zgromadzonych przedstawicieli branży przemysłu spotkań do współpracy z miastem i nowym centrum kongresowym. Poinformował, o znaczącej pomocy Urzędu Miasta dla przemysłu spotkań wyrażonej dotacją ponad 50 mln złotych na promocję Katowic, jako miejsca wydarzeń biznesowych w ciągu najbliższych 6 lat
Anna Jędrocha, prezes Stowarzyszenia „Konferencje i Kongresy w Polsce" zwróciła uwagę na potencjał miasta i regionu, jako ważnego gracza na rynku kongresów, konferencji, wystaw i wydarzeń masowych w Europie. - Dzięki MCK Katowice dołączają do elity polskich miast, które mogą gościć duże kongresy i zadowolić najbardziej wymagających organizatorów takich imprez. Naszym ambasadorom oferujemy nie tylko znakomitą infrastrukturę, ale też wsparcie organizacyjno-logistyczne – stwierdziła prezes Jędrocha.
- Jestem pod wielkim wrażeniem państwa pracy społecznej – mówił prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. - Turystyka to bardzo silna gałąź polskiej gospodarki. Polska jest na 17. miejscu wśród najchętniej odwiedzanych państw na świecie, a nasza marka jest w pierwszej dwudziestce najsilniejszych marek narodowych. Od kilkunastu lat notujemy zwiększanie liczby przyjazdów turystów zagranicznych, a ostatnio także prawie 50-procentowy wzrost turystyki krajowej. W tym ogromnym torcie przemysł spotkań ma bardzo duży udział, bo przynosi połowę przychodów z turystyki.
W Katowicach honorowe dyplomy odebrało 14 nowych – wybitnych osobistości polskiego świata nauki, gospodarki i kultury.
Ambasadorzy Kongresów Polskich 2015
Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi, Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy
Prof. dr hab. med. Marek Bolanowski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Prof. dr hab. inż. Jan Chłopek, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Dr Andrzej Chłopek, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA
Prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Prof. nadzw. Jarosław J. Fedorowski, Polska Federacja Szpitali
Prof. dr hab. med. Juliusz Jakubaszko, Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej
Prof. dr hab. n.med. Zbigniew Kalarus, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Prof. dr hab. n. med. Piotr Knapik, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Prof. dr hab. Władimir Mitiuszew, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Dr inż. Tomasz Neumann, Akademia Morska w Gdyni
Prof. dr hab. n. med. Lech Poloński, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
Dr Aleksander Skaliy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Prof. dr hab. Tomasz Twardowski, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Uniwersytet Gdański
Prof. dr hab. Jerzy Wiciak, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Prof. dr hab. inż. Konrad Wojciechowski, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
Prof. dr hab. med. Krzysztof Zieniewicz, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Nagrodę profesjonalnego organizatora kongresów za zorganizowanie największego międzynarodowego kongresu w Polsce w 2014 roku otrzymała firma Mazurkas Travel za kongres Światowego Towarzystwa Ortodontycznego.
Kolejnym punktem programu gali było przedstawienie wyników raportu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, przedstawiającego strukturę Ambasadorów Kongresów Polskich. Zaprezentowano również założenia nowej strategii działania programu na lata 2016 - 2020.
Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zaznaczył, że według danych Światowej Organizacji Turystyki turystyka biznesowa to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. - Wierzę, że nominowani będą wykorzystywać to, co zrobiono w Polsce przez ostatnie lata. Ciągle musimy przełamywać istniejące za granicą stereotypy na nasz temat. Ambasadorzy robią to doskonale. Chciałbym wyrazić podziękowanie osobom, dzięki którym Polska staje się miejscem światowych konferencji i kongresów.